00

O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
Dziś wypłyniemy już razem
Łowić serca na morzach dusz ludzkich
Twej prawdy siecią
I słowem życia.

W sobotni poranek 2 czerwca w bazylice katedralnej w Łowiczu odbyły się święcenia kapłańskie. Głównym szafarzem święceń był ks. Bp Andrzej F. Dziuba – Ordynariusz Diecezji a grono prezbiterium łowickiego powiększyło się o 6 kapłanów. Wśród nich jest: Ks. Bartłomiej Wojciech Borowski z par. archikatedralnej pw. Św. Stanisława Kostki w Łodzi.

001

001

001

001

001

001

001

001

Natomiast niedzielę, 3 czerwca 2018 uczestniczyliśmy w pierwszej Mszy św. odprawionej przez neoprezbitera ks. Bartłomieja Wojciecha Borowskiego, dziękując Bogu za dar Jego kapłaństwa i powołania do posługi kapłańskiej.

Ks. Bartłomiej Borowski wzrastał w naszej wspólnocie, aktywnie udzielając się jako ministrant, czy później w różnorakich dziełach parafialnych. Jak sam wyznał, myśl o kapłaństwie zrodziła się już 25 lat temu, gdy był małym chłopcem. Jego największym autorytetem, drogowskazem i miłością jest święty Jan Paweł. To Bartłomiej Borowski był pomysłodawcą, by 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego uczcić 25 metrowym listem, który został przekazany Janowi Pawłowi II przez posługę abp Władysława Ziółka. W liście o wymiarach 25 metrów długości i 1 metr szerokości znajdował się symbol Łodzi, a w sieciach pływały rybki - kartki na których łodzianie wypisywali życzenia dla Ojca Świętego. W ten oryginalny sposób porównano Jana Pawła II do wielkiego rybaka ludzkich serc.

Uroczystość obfitowała w wiele momentów emocjonalnych, powodujących, że łzy spływały nam po policzkach. Ale były to łzy szczęścia. Radowaliśmy się, że mimo wielu trudnych chwil w życiu (śmierć rodziców, dziadków) udało się księdzu Bartłomiejowi zrealizować marzenie życia - zostać kapłanem.

Dzięki życzliwości księdza abp. Grzegorza Rysia, ksiądz Bartłomiej swoją pierwszą Mszę św. odprawił w tym samym ornacie, w którym sprawował Mszę św. na Lublinku w czerwcu 1987 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Prymicjant miał wtedy 2 lata.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej prymicyjnej, na plebani w obecności brata, księży, kleryków, sióstr, ksiądz prałat Ireneusz Kulesza i siostra Emiliana - pasjonistka, w zastępstwie nieżyjących już rodziców prymicjanta, udzielili księdzu Bartłomiejowi błogosławieństwa: „Niech cię błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch Święty”.

001

001

Procesjonalne, z plebani przeszliśmy do katedry, gdzie uklęknąwszy przy stopniach ołtarza ks. Bartłomiej ucałował krzyż.

001

001

001

001

Najważniejszym wydarzeniem uroczystości prymicyjnych była Eucharystia.

001

Na początku Mszy św. Ksiądz Bartłomiej powtórzył za Św. Janem Pawłem II motto swojego kapłaństwa: „Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria!”.
Wdzięczny za dar życia modlitwą swoją objął śp. Rodziców, śp. Dziadków a także Brata i Jego rodzinę, Kapłanów, Siostry, Przyjaciół i wszystkich tych, którzy wspierali Go w trudnych chwilach, którzy przyczynili się do realizacji Jego największego marzenia życia - być KAPŁANEM. Wydaje się, że nie pominął nikogo - pamiętał nawet o zmarłej Pani, która przez wiele lat sprzątała w katedrze.

O wygłoszenie homilii podczas Mszy prymicyjnej ksiądz Bartłomiej poprosił ks. dr. Sławomira Wasilewskiego - Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

001

Ksiądz Rektor powiedział między innym:
„W dzisiejszych czytaniach słyszeliśmy wezwanie, aby dzień święty święcić.
Dziś, w ten wyjątkowy niedzielny dzień, święcimy gromadząc się wokół ks. Bartłomieja.
Jak zwykle gromadzimy się w niedzielę wokół Chrystusa.
Dobrze jest wspólnie przychodzić do Niego nie tylko w niedzielę, ale przez całe życie.
Dobrze jest iść przez życie w dobrym towarzystwie.
Dlatego warto przywrócić niedzielę jako dzień świętowania, odpoczynku.
Pragniemy jeszcze pełniej święcić niedzielę.
Życie jest codzienną pielgrzymką, ale warto zatrzymać się w niedzielę.

Ks. Bartłomieju - ty najwięcej będziesz zmęczony w niedziele, ale trzeba, abyś był z Jezusem w Dzień Pański - i abyś szedł do potrzebujących - z Jezusem.
Co można czynić w niedzielę, dobrze jest czynić na wzór Jezusa.
Niedziela - dzień ostrego dyżuru księdza, gdy chodzi o dobro drugiego człowieka.
Bartłomieju: w niedzielę będziesz czynił dobro. Będziesz słowem uzdrawiał chorych - jak Chrystus.
„Jestem tylko słabym naczyniem glinianym, ale Ty na mnie spojrzałeś, to Ty mnie wybrałeś” .
Bartłomieju, nawet gdy poczujesz słabość, nie ustawaj.
„Odwagi, bo moc w słabości się doskonali” - oto słowa Chrystusa do ciebie, Bartku.
Bartku, szafarzu świętych sakramentów. Niech twoja służba przynosi ci radość. Potrzebujesz mocy w trudnościach i w zmęczeniu, które kapłana nieraz dotykają na jego drodze.
Nie zniechęcaj się w żadnej trudnej sytuacji.”

001

Kapłaństwo to skarb, który winno się pielęgnować i strzec, pamiętając, iż każdy kapłan działa „in persona Christi”, a więc nie w swoim imieniu. „Na mocy święceń, prezbiter zostaje upodobniony do Jezusa Chrystusa” i nie siebie ma ukazywać wiernym, ale JEGO.

001

001

Prymicjant udzielił najbliższym Komunii Świętej pod obiema postaciami.

001

001

Po Komunii nastąpił czas życzeń...

001

001

001

... i podziękowań.
Podziękowanie, które wygłosił ks. Bartłomiej było starannie przygotowane i bardzo emocjonalne. Było ono autentycznym wyrazem wdzięczności Bogu i ludziom. Dziękował i tym „ważnym”, ale nie zapomniał również o Pani bibliotekarce, furtiance w seminarium czy siostrze zakrystiance Emilianie, która posługuje w katedrze ponad 40 lat.

001

001

001

001

Należy podkreślić szczególną wartość błogosławieństwa prymicyjnego, o randze błogosławieństwa papieskiego. Papież Leon XIII w 1886 roku prymicyjną Mszę wzbogacił możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Prymicjant udzielił błogosławieństwa indywidualnego ze specjalną za każdym razem modlitwą - „Błogosławieństwo Boga wszechmogącego niech zstąpi na ciebie i pozostanie na zawsze. W imię Ojca + i Syna, i Ducha Świętego. Amen”: kapłanom, klerykom, najbliższym, osobom konsekrowanym oraz wszystkim pozostałym uczestnikom uroczystości.

001

001

001

001

001

001

001

Ksiądz Bartłomiej od wspólnoty parafialnej otrzymał w darze klęcznik.

001

My, jako wspólnota parafialna zachowamy świadomość, że ksiądz Bartłomiej przez swe pochodzenie jest nadal w jakimś sensie naszą żywą cząstką mimo, że będzie posługiwał w diecezji łowickiej. Zapewniamy o stałej pamięci modlitewnej o nim.