Drodzy Siostry i Bracia,
8 grudnia 2020 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem Świętego Józefa. W specjalnie przygotowanym liście noszącym tytuł: „Patris corde", podkreśla Papież m. in. „twórczą odwagę" św. Józefa. Ujawnia się ona szczególnie w trudnościach i wydobywa czasami z człowieka niespodziewane możliwości. „Cieśla z Nazaretu - wyjaśnia Franciszek – potrafi przekształcić problem w szansę, pokładając zawsze ufność w Opatrzności". Każdy potrzebujący, biedny cierpiący, umierający, obcy, uwięziony, chory, jest „dzieckiem", nad którym czuwa św. Józef.


Dlatego też, w obliczu ciągle trwającej pandemii wirusa covid-19, pragniemy zachęcić Was – drodzy Siostry i Bracia – do włączenia się w odmawianie specjalnie ułożonej przez Papieża modlitwy do Świętego Józefa. Modlitwę tę odmawiać będziemy również w katedrze na zakończenie niedzielnych Eucharystii.
Dodatkową okazją jest trwający Jubileusz 100. rocznicy istnienia Kościoła Łódzkiego, którego głównym patronem jest właśnie Święty Józef, czczony w archikatedrze w Obrazie i środowej Nowennie.

ko

fot. ilustracyjne. Pixabay


W dawnych wiekach, kiedy epidemie nawiedzały różne kraje i dziesiątkowały narody, modlono się, a na koniec fundowano kościoły, kaplice, bądź ołtarze wotywne.
Darem wspólnoty wiernych dla archikatedry niech będzie wykonanie rzeźby figur Świętej Rodziny z Betlejem. Ponieważ już od początku budowy tej świątyni, autorzy sięgnęli po najlepszych architektów i artystów z różnych zakątków Europy. Wszystkie trzy ołtarze i ambonę w stylu neogotyckim, adekwatnym do stylu architektury tej świątyni, w roku 1912 wykonano w słynnej pracowni Ferdynanda Suflessera w Tyrolu.

W roku 2005 rozbudowano prezbiterium katedry. Kiedy okazało się, że pracownia ta istnieje nadal i ma doskonale zachowaną dokumentację tego, co dawniej wykonano, postanowiono powyższe prace /nowy tron biskupi, miejsce dla kapłana przewodniczącego liturgii, stalle dla kapituły i ławki dla ministrantów/, zlecić tej właśnie firmie. Dzieła te od ponad 15 lat możemy oglądać w katedrze.


Tak też i rzeźby Świętek Rodziny z Betlejem planujemy zamówić w tej renomowanej pracowni snycerskiej: Ferdinand Stuflesser 1875 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Potrzeba jeszcze domówić szczegóły takie, jak wysokość figur, dodatkowe sugestie i ostateczną cenę.

Ponieważ - według wstępnych informacji - artyści potrzebują ok. 6 miesięcy na wykonanie i na położenie bogatej polichromii nawiązującej do pozostałych figur katedry, ostateczny termin zakładany jest – Boże Narodzenie 2022 roku. W roku tym obchodzić będziemy 100. rocznicę konsekracji świątyni, co stanie się dodatkową okazją, aby ofiarować nasz wspólny dar Dobremu Bogu.

Więcej informacji znajduje się w prezentacji.
Zapraszamy do obejrzenia

Ksiądz prałat Ireneusz Kulesza - proboszcz wraz z księżmi współpracownikami