31a

O radości jaką niesie narodzenie Jezusa, o ciszy dzieci, którym nie pozwolono się narodzić i wreszcie o cudzie jakim jest to, że Bóg stał się człowiekiem- mówił podczas Pasterki w Łodzi Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że to pasterze- prości ludzie- jako pierwsi poszli oddać hołd narodzonemu Jezusowi. Byli ufni jak dzieci, że to nowo narodzone dzieciątko to Bóg-Człowiek. Nie potrzebowali dowodów. Umieli dojrzeć Syna Bożego oczyma swej wiary. Powinniśmy iść za ich przykładem. Łódzki Pasterz podkreślił, że niestety wielu ludzi w XXI wieku nie potrafi uwierzyć w ten cud, który się wydarzył i w te, które się dokonują. Wielu ludzi, wielkich tego świata, pokłada ufność w pieniądzu, władzy, imperialnym wpływom. Wielu pod płaszczykiem troski o losy ekonomiczne państw sprzeciwia się ludzkiej godności i wolności, poprzez uznanie i dofinansowywanie programów antykoncepcyjnych, sterylizacji czy aborcji.

Boże Narodzenie nieodzownie kojarzy nam się z radością i cudem narodzin. Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił jednak uwagę na to, że ten wyjątkowy czas niestety nie zawsze jest tak piękny i oczekiwany – „Wsłuchujemy się w tę noc, w jej nastroje i dźwięki. Wraz z płaczem małego Jezusa, leżącego w żłobie, tej świętej nocy dochodzi nas płacz wielu nowo narodzonych dzieci. Ten płacz wzbudza uśmiech radości i szczęścia ich matek – i staje się radością wszystkich ludzi, w których sam Bóg ma upodobanie. Równocześnie tej świętej nocy dochodzi do nas przerażająca, śmiertelna cisza dzieci, którym nie dano się narodzić. Co więcej, jest dzisiaj – także w Polsce – wielu ludzi, którzy na wszelki sposób z budzącym lęk uporem wołają, wręcz krzyczą, aby krąg tej ciszy stawał się coraz bardziej szeroki. Aby ta cisza objęła jak największą liczbę nie narodzonych."- mówił podczas Pasterki Metropolita Łódzki. I wyraził również nadzieję, że mimo to w ludziach, którzy do takiego zła się przyczyniają obudzą się wyrzuty sumienia. Właśnie przez to Boże Narodzenie, które pokazuje, że nie ma większego świadectwa o prawdziwym człowieczeństwie niż chęć obrony życia dziecka, które dojrzewa do chwili swego przyjścia na świat. „ Oto cud Bożego i człowieczego życia, nad którym tej nocy z wielkim wzruszeniem i przejęciem pochyla się chrześcijański świat. Bóg – Człowiek jest pośród nas. Bóg – Człowiek okazał swoją solidarność z nami, aby ludzie, kochając się nawzajem, byli solidarni z Bogiem. W sposób szczególny Bóg – Dziecko okazuje swą solidarność z dziećmi, aby dorośli, strzegąc ich życia i kochając je, byli również z Nim solidarni."

Podczas Pasterki Ksiądz Arcybiskup w sposób szczególny modlił się za dzieci chore, zwłaszcza te, które podczas ostatnich dni odwiedzał na szpitalnych oddziałach w Centrum Zdrowia Matki Polki i Szpitalu im. M. Konopnickiej w Łodzi.

Po zakończeniu Pasterki Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki w uroczystej procesji przeniósł figurkę Jezusa do żłóbka w szopce, która na ten świąteczny czas, stanęła obok Archikatedry oraz dokonał jej poświęcenia.

Szopkę przy łódzkiej Archikatedrze można odwiedzać do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Jak co roku oprócz figur Świętej Rodziny i Mędrców są w niej żywe zwierzęta- osioł i dwie owce. Przy okazji odwiedzin szopki można złożyć dobrowolną ofiarę, która będzie przeznaczona na Dom Samotnej Matki w Łodzi.


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej")