Aktualności

00

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego Ojciec Święty Franciszek mianował nowym Arcybiskupem Łódzkim ks. bp. Grzegorza Rysia, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Czytaj więcej...

00

Przez cały okres Adwentu uczestniczymy w Mszy św. roratniej, która w naszej archikatedrze odprawiana jest od poniedziałku do soboty o godz. 7.00.

Czytaj więcej...

00

W niedzielę, 25 listopada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, na Mszy św. o godz. 11.00 do wspólnoty ministranckiej naszej parafii zostało przyjętych 6 chłopców.

Czytaj więcej...

00

W 2016 roku, w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Pasterze Kościoła w Polsce wraz ze zgromadzonym ludem Bożym dokonali w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Celem proklamacji aktu było świadome potwierdzenie wyboru Jezusa za Króla i Pana, poddanie się Jego Prawu, woli i władzy oraz wywyższenie Go we wszelkich wymiarach życia: osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego. Chodzi o podjęcie dzieła intronizacji Jezusa, którego realizacja domaga się solidnej pracy nad sobą i pracy apostolskiej, aby królestwo Chrystusa urzeczywistniało się w nas i pośród nas.


Czytaj więcej...

00

Od niedzieli, 2 grudnia, można będzie nabywać poświęcone opłatki na wigilijny stół. Dostępne będą w kiosku parafialnym, w zakrystii i w kancelarii. Nie roznosimy opłatków po domach, ani nikt nie otrzymał takiego upoważnienia ze strony parafii.

Czytaj więcej...

00

– Nie dziękujemy dziś Bogu za machinacje polityków i układy przy stole dyplomatycznym, ale dziękujemy Bogu za wolnych ludzi, za wolnych Polaków, których pełny jest wiek XIX, ten, który nas prowadzi do wolności. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś, podczas uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Czytaj więcej...

00

Najstarszą polską pieśnią patriotyczną, sięgającą XIII wieku jest „Bogurodzica”. Śpiewało ją polskie rycerstwo i przed bitwą pod Grunwaldem (1410) i pod Chocimiem (1621). Z XIII wieku pochodzi także „Gaude Mater Polonia” napisana przez Wincentego z Kielczy, dominikanina. Została dedykowana św. Stanisławowi, pierwszemu z Polaków, który dostąpił łaski kanonizacji. Była także śpiewana na polach bitewnych jako modlitwa o wstawiennictwo, a także jako głosząca chwałę Polsce. Do nich w okresie Oświecenia dołączył „Hymn o miłości Ojczyzny” pióra późniejszego prymasa Polski Ignacego Krasickiego. Ostatecznie największą popularność uzyskał powstały pod koniec XVIII w. „Mazurek Dąbrowskiego”.

Czytaj więcej...

00

Na ile polscy politycy zdali egzamin w początkach naszej niepodległości? I czy dziś możemy się czegoś od nich nauczyć?

Czytaj więcej...

00

Była ambasadorką polskości w świecie, a po 1918 r. wychowywała młode pokolenia w wolnej ojczyźnie. Niestrudzona orędowniczka Polski, św. Urszula Ledóchowska.

Czytaj więcej...