Aktualności

00

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego Ojciec Święty Franciszek mianował nowym Arcybiskupem Łódzkim ks. bp. Grzegorza Rysia, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Czytaj więcej...

00

„... „Habemus Papam!” – „Mamy papieża!”. Wielu z nas pamięta tę wieczorną chwilę 16 października 1978 roku, kiedy cały świat usłyszał radosną nowinę o wyborze krakowskiego kardynała na Pasterza Kościoła powszechnego. Dla nas wszystkich niezapomniany pozostał widok Papieża Polaka, który – przybyły „z dalekiego Kraju” – w geście otwartych ramion przywitał rzesze ludzi zebranych na placu św. Piotra na Watykanie.

Czytaj więcej...

00 

22 paź 2016 w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach ówczesny sufragan krakowski bp Grzegorz Ryś w wygłoszonej homilii dał świadectwo o naszym Ojcu Świętym.

Czytaj więcej...

00

Zapraszamy wszystkich na dni poświęcone roli ojcostwa w życiu chrześcijanina.

Czytaj więcej...

00

List Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający obchody XVIII. Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”

Czytaj więcej...

00

– Muszę wam to powiedzieć: jesteście przepięknym Kościołem! Kościele Łódzki jesteś przepięknym Kościołem! Jestem Panu Bogu wdzięczny, że nas sobie wzajemnie zadał! – mówił podczas liturgii arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Czytaj więcej...

00

W czasie I Kongresu Świętej Siostry Faustyny wygłoszono referaty związane z osobą Apostołki Bożego Miłosierdzia, Jej pobytem w Łodzi oraz Jej pobożnością i duchowością. Panel pierwszy zatytułowany był „Łódź – miasto wybrane przez Boga – Ziemia Obiecana w drugi „Rozeznanie, spowiednictwo, kierownictwo duchowe”.

Czytaj więcej...

00

Październik tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Przez cały miesiąc odprawia się nabożeństwa różańcowe, które my Polacy otaczamy wyjątkową czcią.

Czytaj więcej...

00

Dnia 5 października br. – w święto Patronki Łodzi świętej Faustyny – w Archikatedrze Łódzkiej odbędzie się uroczystość nałożenia Księdzu Arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi paliusza pobłogosławionego przez Ojca Świętego Franciszka w Rzymie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Paliusz jest znakiem jedności każdego metropolity z osobą i misją Następcy Piotra. Tego aktu dokona arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Ta ważna uroczystość dla najmłodszej stolicy metropolitalnej w Polsce i całego Kościoła łódzkiego rozpocznie się o godz. 18:30 procesją z relikwiami Świętej Faustyny z kościoła pod Jej wezwaniem do Bazyliki Archikatedralnej, w której o godz. 19:00 zostanie odprawiona koncelebrowana Msza Święta.

Na tę uroczystość serdecznie zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego, diakonów, kleryków i wiernych świeckich.

Wszystkich Archidiecezjan prosimy też, aby – w osobistych i wspólnotowych modlitwach – u Boga bogatego w miłosierdzie wypraszali dla naszego Pasterza wszelkie potrzebne łaski do owocnego wypełniania pośród nas Jego apostolskiej misji.

+ Marek Marczak
biskup pomocniczy

+ Ireneusz Pękalski
biskup pomocniczy

Do 2015 roku w Rzymie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła Ojciec św. nakładał arcybiskupom - metropolitą paliusze. Tego zaszczytu dostąpili dwaj poprzedni metropolici:
Arcybiskup Władysław Ziółek

001

oraz Arcybiskup Marek Jędraszewski

001

W 2015 r papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską.

29 czerwca br. Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał paliusz pobłogosławiony przez Ojca Świętego Franciszka w Rzymie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

001

Paliusz jest znakiem jedności każdego metropolity z osobą i misją Następcy Piotra. Aktu nałożenia paliusza, w katedrze łódzkiej, dokona arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

001


 

000

– Kiedy zaczynam czytać Pismo święte, Ono mnie czyta, Ono czyta moje życie, a ja zaczynam widzieć świat, tak jak widzi je Bóg. Słowo Boże jest dobre wtedy, gdy ktoś się rodzi i umiera, kiedy ktoś jest zakochany i jest po uszy w grzechu i wyjść nie może, Ono jest dobra na każde cierpienie! – mówił kardynał Krajewski.

Czytaj więcej...