00

Zapraszamy parafian do włączenia się w projekt „Wigilia bez granic”. Są studenci cudzoziemcy lub pracujący obcokrajowcy, których los z jakichś powodów przygnał do naszego kraju. Okażmy im przysłowiową polską gościnność, zapraszając do naszych polskich domów na wieczerzę wigilijną. Zaprośmy ich do zajęcia symbolicznego, pustego miejsca przy stole wigilijnym. Podzielmy się z nimi ciepłem rodzinnego spotkania, które cechuje czas Bożego Narodzenia.

„…byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;” Na pytanie „Panie kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? – dostają odpowiedź: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

W Polsce kultywujemy tradycję stawiania pustego talerza na wigilijnym stole. Czy gest ten wyraża rzeczywiście gotowość przyjęcia w ten wieczór obcego gościa czy tylko jest pustym rytuałem, z którego dalej nic nie wynika?

Przyjąć przybyszów, obcych. Jak często w życiu odmówiliśmy noclegu obcym, którzy zawitali do naszej parafii i trzeba było im zapewnić nocleg przez kilka dni. Może nawet nie odmawialiśmy wprost, po prostu się nie zgłosiliśmy oglądając się na innych i zasłaniając się, że u nas niekoniecznie najlepsze warunki.
Czy strach nie jest silniejszy od życzliwości, miłosierdzia?

Ta młodzież z różnych krajów, którą przyjmiemy w naszych domach, to kochający młodzi ludzie. To oni więcej ryzykują, niż my – to oni przyjdą w nieznane. Oni mają podstawy do obaw. Czy możemy ich rozczarować – odrzucając tylko dlatego, że ich nie znamy? A jeżeli poznamy ich, czy będzie to dla nas zaskoczenie, odkrycie i ubogacenie naszego życia?
Pragniemy pomóc obcokrajowcom lepiej poznać naszą polską kulturę, tradycję i religię. Wiemy, że na obcej ziemi, gdzie wiele rzeczy jest dla nas nowych, innych, czujemy się często co najmniej niekomfortowo. Dlatego pomóżmy tym, których los z jakichś powodów przygnał do naszego kraju i okażmy im przysłowiową polską gościnność. Podzielmy się z nimi ciepłem rodzinnego spotkania, które cechuje czas Bożego Narodzenia.

„Gość w dom, Bóg w dom”.

Aby dowiedzieć się więcej w jaki sposób można zaprosić cudzoziemców na wigilię zapraszamy na stronę internetową www.WigiliaBezGranic.com