00

Jedną z inicjatyw, jaką łódzka parafia katedralna inauguruje obchody roku św. Stanisława Kostki, jest budowa studni w Ugandzie, która będzie nosiła imię Świętego Polaka. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci młodego jezuity, stąd Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała, że rok 2018 r. będzie przeżywany pod patronatem św. Stanisława Kostki.

– Chcemy rozpoczynając ten szczególny rok budując studnię w Ugandzie. – mówi proboszcz parafii. Jesienią gościliśmy w naszej katedrze ks. Davida Okullu z diecezji Sorudeo w Ugandzie, z którym ustaliliśmy, że ta nowa studnia wykopana na terenie jego diecezji, będzie nosiła imię św. Stanisława Kostki. – dodaje ks. Kulesza.

Wśród wielu kościołów dedykowanych Świętemu, jest tylko jedna katedra na świecie, która nosi imię św. Stanisława Kostki. W niedzielę 14 stycznia ks. prał. Ireneusz Kulesza – proboszcz katedry, poświęcił tabliczkę pamiątkową, która zostanie zamontowana przy wykopanej studni.

01

– Jestem przekonany, że nasz patron, będzie bardzo bliski mieszkańcom Ugandy, gdyż oni wiele kilometrów codziennie przemierzają, aby zdobyć wodę, która daje życie. Święty Stanisław Kostka, także przebył wiele kilometrów do źródła świętości, aby ją osiągnąć! Budując studnię św. Stanisława myślimy o tym, że będzie on patronował młodym Ugańczykom, którzy będą czerpać wodę, ale będzie to także piękny znak naszej duchowej łączności, z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bo tam, gdzie jest studnia – woda, tam jest życie, tam jest szkoła, tam jest kościół, tam jest wspólnota ludzi. Dlatego też chcemy, aby św. Stanisław Kostka powędrował z Łodzi do Ugandy w postaci studni, którą wspólnie wybudujemy. – podkreśla proboszcz.

Tabliczka w najbliższych dniach zostanie zawieziona do Afryki i przekazana w ręce ks. Davida Okullu, który tam na miejscu przybliży mieszkańcom postać młodego świętego z Polski.

02

Świątynia p.w. św. Stanisława Kostki znajduje się przy głównej ulicy Łodzi. Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił 16 czerwca 1901 arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel. Kościół wzniesiono w latach 1901-1912 według projektu łódzkiej (niemieckiej) spółki „Wende i Zarske”. Trójnawowa bazylika wzorowana jest na niemieckiej katedrze w Ulm. Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem Łodzi (ma 104,5 m wysokości) i jednym z najwyższych kościołów w Polsce.


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej)