00

– Dziś w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nasze myśli zmierzają w tamto miejsce i z największym respektem myślimy dziś o tych, którzy wtedy oddali swoje życie. Oni – Polacy – wiedzieli, że nie wiele mają szans, by zwyciężyć nad hitlerowskimi Niemcami, ale to byli bohaterscy ludzie. Oni walczyli do końca! – mówił biskup Lepa.

1 sierpnia w samo południe, w łódzkiej bazylice archikatedralnej ksiądz biskup Adam Lepa sprawował Eucharystię w intencji Ojczyzny, poległych powstańców – bohaterów oraz tych, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny.

O heroizmie polaków, kształtowaniu heroizmu i heroicznej postawie walczących w Postawaniu Warszawskim mówił w swojej homilii biskup senior.

– Chciałbym zwrócić uwagę na jeden skarb, o którym się tak nie mówi, mianowicie na heroizm Polaków. Ten heroizm jest naprawdę skarbem. Obywatele innych państw nigdy nam nie powiedzą o tym, ale wiedzą, że myśmy się tak wysoko wznieśli jeśli chodzi o heroizm, że oni mogliby nam zazdrościć. – podkreślił biskup Adam.

Odnosząc się dzisiejszej 74. rocznicy Powstania ksiądz biskup zauważył, że – Nie każdego stać na heroizm i dlatego tym bardziej wspominanym dziś tych, którzy wiedząc, że ryzykują najbardziej poszli do walki! Dziś dziękujemy za nich i za oddanie przez nich życia. Bo oddanie życia było następstwem tej bohaterskiej postawy, jaką jest postawa heroizmu! – zaznaczył.

– Dziś chcielibyśmy wspomnieć tych, którzy zginęli w Postaniu Warszawskim. Dziś chcielibyśmy pomyśleć o nich i uzupełnić tę lukę, jaka istnieje w naszej świadomości – lukę heroizmu. Oni potrafili zdobyć się na szczyty heroizmu. Wspomagała ich modlitwa ale także ta świadomość, że są ludźmi ochrzczonymi i że liczą – muszą liczyć na pomoc ze strony Jezusa Chrystusa – tego, który jest przewodnikiem ludzkości ku pokojowi i ku wolności! – dodał łódzki pasterz.

Po Mszy Świętej Ksiądz Biskup złożył kwiaty na mogile Sługi Bożego księdza Tadeusza Burzyńskiego, łódzkiego księdza i pierwszego kapłana, który zginął w powstaniu warszawskim, udzielając pomocy i posługi kapłańskiej powstańcom. Jego doczesne szczątki spoczęły w łódzkiej katedrze pięć lata temu.


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej)