00

– W pierwszych dniach listopada, szczególnie w tej liturgii, jesteśmy przy tych, którzy odeszli. Modlimy się za nich, ale też pragniemy od nich zaczerpnąć pewnej mądrości, bo oni wiedzą jak jest, a nam się jeszcze wiele rzeczy wydaje, nas jeszcze wiele rzeczy potrafi skusić, omamić, oni już wiedzą jak jest! – tłumaczył ks. kan. Jacek Kacprzak.

Zgodnie ze statutem Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej, w środę po uroczystości Wszystkich Świętych, ma odbyć się Msza św. w katedrze, która będzie sprawowana w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków kapituły.

W tym roku Mszy św. żałobnej sprawowanej w środę 7 listopada br., przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, a wraz z nim liturgię koncelebrowali: ks. bp Ireneusz Pękalski, ks. bp Marek Marczak oraz księża kanonicy łódzkiej kapituły.

– Jezus powołuje tych, których chce, żeby byli z Nim, żeby Mu towarzyszyli. Później będą głosić, wskrzeszać, ale najpierw mają być z Nim. Tu jest centrum ich życia. Im bardziej są z Nim, tym bardziej są gotowi głosić słowo Boże, które usłyszeli od Niego. Jeżeli nie jestem z Jezusem, jeśli nie jestem Jego uczniem, to jestem poza Nim! To moje życie jako chrześcijanina jest pozbawione sensu, jest puste! – mówił w homilii ks. kan. Jacek Kacprzak. – Gra się toczy o najważniejszą rzecz jaką mamy – o własną duszę, o własne życie, o nasze być, albo nie być z Jezusem! – tłumaczył wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Po zakończeniu liturgii w krypcie biskupów łódzkich odmówiono modlitwy za zmarłych.

Kapituła archikatedralna łódzka liczy obecnie 12 kanoników i 5 kanoników seniorów. Na czele kapituły stoi dziekan, którym aktualnie jest ks. bp Ireneusz Pękalski. Do zadań dziekana należy – przewodniczenie zebraniom – sesjom kapituły, które odbywają się dwa razy do roku (zwyczajne) ale mogą być także częściej (wówczas nadzwyczajne). Dziekan ma także obowiązek przewodniczenia Mszy św. sprawowanej w pierwszą środę po Wszystkich Świętych, modląc się za zmarłych z grona kanoników katedralnych. – podkreśla bp Ireneusz Pękalski – dziekan kapituły.


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej)