00

Świat wielkich kontrastów społecznych, ale przede wszystkim ogromnej gościnności – tak o Panamie i krajach sąsiednich mówi abp Marek Jędraszewski.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego metropolita krakowski podkreśla, że bardzo widoczne są owoce, jakie przyniosło spotkanie w Polsce w 2016 r. Najliczniejszą bowiem grupą pośród pielgrzymów z Polski, jest grupa krakowska, która liczy około 600 osób. O doświadczeniu serdeczności mieszkańców Ameryki Środkowej, mówi abp Jędraszewski:

"Jest to dla nas oczywiście nowy świat. Świat wielkich kontrastów, wielkich wieżowców zwłaszcza w Panamie. I potem slumsów, ludzkiej biedy, ale nie to jest najważniejsze, gdy chodzi o doświadczenie młodych, nas Polaków, na tej ziemi. Głównym i najpiękniejszym doświadczeniem jest ogromna życzliwość i gościnność ludzi, którzy nas przyjmują do swoich domów. Także tych, którzy oferowali swoje domy i swoje mieszkania żyjąc sami w bardzo trudnych warunkach. Słyszałem o przypadkach, zwłaszcza tych osób, które udały się do Kostaryki w dniach poprzedzających spotkanie w Panamie, że mieszkańcy oddawali swoje łóżka sami spali na podłodze tylko po to, żeby przyjąć Polaków, przyjąć młodych, najbardziej godnie, najbardziej gościnnie jak tylko mogli to uczynić – mówił metropolita krakowski. – Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich młodych którzy przeżywają Panamę w swoich miastach w swoich duszpasterstwach, bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę, aby ten duch entuzjazmu i radości młodego Kościoła powszechnego i apostolskiego, który tutaj panuje, udzielił się także Wam, moi drodzy, abyście nieśli Ewangelię wszystkim na wzór św. Pawła Apostoła”.

Dzieląc się swoimi przeżyciami z Monagrillo (diecezja Chitré), abp Marek Jędraszewski podkreślił, że było to coś przejmującego, jak nagle wszyscy poczuli się jedną wielką rodziną, jednym wielkim Kościołem, przeżywającym tak wspaniale swoją bliskość.

Nasi pielgrzymi złożyli się na to, aby wolontariusze, którzy pracowali w Monagrillo, opiekowali się nimi, mieli pieniądze na to, żeby mogli przybyć do miasta Panama, aby mogli wziąć udział w spotkaniu z Ojcem św. Franciszkiem. Dla wielu młodych tych ludzi przyjazd do Panamy byłby po prostu niemożliwy ze względu na relatywnie duże koszty. Dzięki pomocy naszych pielgrzymów to stało się realne. To taki piękny przejaw tej jedności, którą stanowiliśmy w Monagrillo i poczucia braterstwa.

Można powiedzieć, że to nowa forma „biletu dla brata”, która zaistniała między Monagrillo a nami. Wszystko po to, by móc się spotkać.

Źródło: Radio Watykańskie, Archidiecezja Krakowska