59

„Do większych rzeczy jestem powołany. Jestem powołany, by czynić wszystko na chwałę Bożą"- te słowa św. Stanisława Kostki, w dniu jego liturgicznego wspomnienia, przypomniał Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita Łódzki sprawował odpustową Mszę św. w łódzkiej katedrze.

Witając przybyłych kanoników Kapituły Archikatedralnej, kapłanów i siostry zakonne, asysty parafialne, przedstawicieli władz, uczniów i poczty sztandarowe z łódzkich szkół- ks. Ireneusz Kulesza proboszcz katedry powiedział :„zgromadziliśmy się w Bazylice Archikatedralnej na odpuście, czyli święcie naszego głównego patrona „małego młodzieńca, a wielkiego świętego", jak nazywał św. Stanisława Kostkę papież poeta Urban VIII". Młodzi ludzie są zobowiązani do naśladowania św. Stanisława i dlatego podczas tej Mszy św. za jego wstawiennictwem będziemy prosić- naucz nas być uczniami Chrystusa dziś- mówił ks. Kulesza.

W homilii Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił się w sposób szczególny do najmłodszych: „Droga młodzieży i kochane dzieci być może słyszeliście już takie określenie- kochane dzieci jesteście wspaniałe, droga młodzieży jesteście wspaniali. Otóż coś takiego pisał w I wieku do swoich wiernych św. Jan Apostoł. Pisał w czasach trudnych, w czasach próby i prześladowań. Zdawał sobie sprawę, że nie jest łatwo być mocnym w wierze w tak trudnych czasach. Dlatego z tą radością, że jesteśmy wspaniali łączy ostrzeżenia, trzy ważne ostrzeżenia"- mówił Metropolita Łódzki.

Pierwsze z nich to ostrzeżenie przed pożądliwością ciała. To- jak tłumaczył Łódzki Pasterz- przekonanie, że życie zaczyna się i kończy na ziemi. To myślenie o ludzkiej osobie w czysto materialnych kategoriach, bez duchowości.

Drugie ostrzeżenie dotyczy pożądliwości oczu. Często pojawia się taka pokusa, żeby mieć, ciągle mieć i nigdy nie jest dość. Zwłaszcza gdy widzimy nowe przedmioty w sklepach, w pięknych opakowaniach. Ta chęć nieustannego posiadania zaczyna wzrastać i nad nami dominować. To jest właśnie pożądliwość oczu. A przecież chodzi o to, żeby bardziej być, być człowiekiem, a nie tylko mieć, nie tylko posiadać- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Na koniec największe niebezpieczeństwo-pycha żywota. Temu niebezpieczeństwu ulegli pierwsi rodzice, kiedy szatan powiedział im- możecie być jak Bóg, możecie poznawać dobro i zło tak jak Pan Bóg, możecie być mu równi. Ta pokusa nieustannie się w naszym życiu pojawia- mówił Metropolita Łódzki. Św. Jan doskonale wiedział jakie pułapki czyhają na każdego człowieka, zwłaszcza na młodych. I dlatego to połączenie, niemal w jednym zdaniu: jesteście wspaniali, a z drugiej strony te niebezpieczeństwa: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu, pycha żywota- dodał.

W swoim słowie Ksiądz Arcybiskup zwrócił młodzieży uwagę na postać św. Stanisława Kostki, patrona dzisiejszego dnia. „Mając zaledwie 18 lat pokazał kim on naprawdę jest- jaki wspaniały, jaki dojrzały, w swoim postępowaniu i w swojej wierze. I gdybyśmy odnieśli to jego krótkie życie do tych niebezpieczeństw, o których pisał św. Jan. To można powiedzieć, że na pewno wobec tych niebezpieczeństw się znajdował i na pewno groziło mu ulegnięcie i pożądliwości ciała i oczu i pysze żywota, ale okazał się zwycięski. Pokonał jednoznacznie wszystkie te niebezpieczeństwa i pokusy.

Miał jasno określone ideały: „Do większych rzeczy jestem powołany. Jestem powołany, by czynić wszystko na chwałę Bożą". Staje przed nami jako młody człowiek, który wie czego chce, który ma jasno określone ideały i do nich zmierza. To wspaniały przykład jak żyć, jak myśleć, jak postępować- konsekwentnie i wiernie do końca- mówił Łódzki Pasterz.

Na zakończenie Metropolita Łódzki zaprosił zgromadzoną w katedrze młodzież na Światowe Dni Młodzieży oraz do uczestnictwa w peregrynacji symboli ŚDM w archidiecezji łódzkiej, która odbędzie się od 3 do 16 października br.

Po procesji Eucharystycznej, w której licznie wzięła udział młodzież z łódzkich szkół, została wręczona nagroda „Serce Łodzi".


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej")