00

Od kilku lat w Archikatedrze Łódzkiej odbywają się nabożeństwa Gorzkich Żali animowane przez chór i orkiestrę młodzieżową. Ta nieco wzbogacona artystycznie forma tego nabożeństwa, nie wyłączająca ze śpiewu innych uczestników, bardzo pomaga w dobrym przeżyciu Męki Pańskiej. Nie chodzi bowiem tylko o samo wysłuchanie, ale o towarzyszenie – sercem i śpiewem – Jezusowi Chrystusowi od Ogrójca aż po złożenie do grobu.

Jak mówi autor opracowania – Tomasz Maciaszczyk – „w tym przedsięwzięciu chodziło o to, by to nabożeństwo, które jest bardzo starą polską tradycją, na nowo przybliżyć młodym ludziom, by ponownie odkryli i zrozumieli jego treść i przesłanie. Ta wielkopostna modlitwa ma bardzo głęboki i dotykający tekst. Chcieliśmy pokazać, że muzyka służy liturgii i Kościołowi”.

Na pomysł nadania Gorzkim Żalom nowej oprawy wpadł ksiądz Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży, który podczas swojej posługi wśród młodych zaobserwował, że jest to raczej unikane przez nich nabożeństwo. Postanowił pomóc im odkryć tę modlitwę poprzez włączenie ich samych w śpiew. To właśnie młodzi ludzie nie tylko przygotowują całą muzyczną część nabożeństwa, ale też wiele młodych osób przychodzi do łódzkiej katedry, aby aktywnie przeżywać ten niezwykły śpiew, który jest wyznaniem wiary.

Z edycji Gorzkich Żalów 2014 roku powstała płyta CD.

Podczas Wielkiego Postu 2017 roku nabożeństwo Gorzkich Żali animowane przez chór i orkiestrę młodzieżową odbędzie się w Archikatedrze Łódzkiej w pierwszą, trzecią i piątą Niedzielę Wielkiego Postu (tj. 5 i 19 marca oraz 2 kwietnia).


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej)