07a

Rozpoczęły się wakacje. Podczas letnich wyjazdów nie zapominajmy o niedzielnej mszy świętej, o codziennej modlitwie i ciekawej duchowej lekturze. Wszystkim wyjeżdżającym na zagraniczne wakacje oferujemy DZIEŃ PAŃSKI – materiały liturgiczne, które pobrać można w zakrystii. Przychodząc zaś w letnie dni do świątyni, starajmy się zadbać o strój godny miejsca świętego.

Latem jeszcze łatwiej zostawiamy Boga na dalszym planie. Czujemy się wolni, szczęśliwi, radośni. I po co jakieś ograniczenia, przykazania, obowiązki. Życie jest po to, żeby z niego korzystać i brać pełnymi garściami. A kościół? Dla babć i dziadków, którzy są bliżej tej drugiej strony. Świeci słońce, jest pięknie. Można wyjechać gdzieś, uspokoić rozkołatane nerwy. Przez chwilę zostawić swoje szare, zwyczajne życie obok.

08

A Bóg?
Poczeka... I On rzeczywiście czeka. Czeka w kapliczce przydrożnej, małym wiejskim kościółku na rozstaju dróg, w przyrodzie, która zachwyca swoim pięknem; w napotkanym życzliwym człowieku. Wszędzie tam czeka na Ciebie, na nas.

09

05

10

W wakacje samotny Chrystus rozwieszony na drzewie krzyża oczekuje modlitwy czy choćby tylko krótkiego spotkania. On nie zabierze wolności, nie ograniczy beztroskiego czasu, nie zabroni spotkania z przyjaciółmi. Po prostu będzie. Jak zawsze cicho, obok, blisko. Nie narzuci niczego, nie nakaże. Uszanuje naszą wolną wolę. Nawet jeśli będziemy chcieli zejść z Jego drogi.

11

Pamiętajmy o Chrystusie w ten rozleniwiony czas. Bądźmy z Nim nie tylko jako z Panem, Ojcem, ale przede wszystkim prawdziwym Przyjacielem, który nigdy, przenigdy nie zdradzi, nie zapomni, nie zostawi.
„Od Boga nie ma wakacji!" Pan Bóg chce być z nami. Jest obecny w naszej pracy i trudnościach i chce również towarzyszyć nam podczas wypoczynku...

04

Często w okresie wakacyjnym osoby dorosłe i dzieci, choć przyznają się do Kościoła, robią sobie wakacje również w dziedzinie obowiązków religijnych. Wystarczy, że w miejscowości, w której wypoczywamy nie ma kościoła w zasięgu wzroku i już czujemy się zwolnieni z udziału w niedzielnej Eucharystii. A modlitwa ranna i wieczorna też nam ciąży, bo przecież inni patrzą.

Atrakcji turystycznych potrafimy szukać w promieniu wielu kilometrów od naszej wakacyjnej bazy, a świątynia w sąsiedniej wiosce wydaje się nam celem zbyt odległym, by do niego podążać.

Tymczasem wakacje mogą być dla chrześcijanina czasem pogłębienia wiary w Boga, czasem nawiązania bliższej przyjaźni z naszym Stwórcą. Przecież wtedy właśnie mamy najlepszą okazję do podziwiania tego wszystkiego, co On stworzył i co Jemu zawdzięczamy. Cudowne góry, w których jesteśmy jakby bliżsi niebu i błękitne wody, w których kipi życie, to kolejne dowody istnienia "Wspaniałego Zegarmistrza", który zbudował i reguluje ten wspaniały mechanizm świata.

06

12

W wakacje nie zapominajmy o Bogu. Poznając piękno świata, odkrywamy piękno Boga.

Gdy idziemy poprzez świat - chwalmy Boga,

W każdym miejscu, w każdy czas - chwalmy Boga

Nie ma w życiu zbędnych dni, każdy chwila ważna jest,

W każdej zobacz Bożą myśl.Ref.: 

Bo Bóg naszym Ojcem,

Bo Bóg kocha nas,

On szlak nam wyznacza

I sam prowadzi nas.Gdy nam szumi górski las - chwalmy Boga,

Gdy widzimy dobry film - chwalmy Boga,

Gdy przychodzą miłe dni, to radosne dobro chwal,

Które Bóg przeznaczył ci.

 02

03

01

13

14