00

O godności, otwartości, bohaterstwie i heroizmie Polaków oraz o tym, że Polska jest sercem i duszą Europy mówił Ksiądz Biskup senior Adam Lepa w łódzkiej archikatedrze w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego.

W samo południe Ksiądz Biskup Lepa sprawował Eucharystię w intencji Ojczyzny, poległych powstańców, bohaterów oraz tych, którym obecnie brak odwagi, by mówić prawdę o Polsce i Polakach.

Ksiądz Biskup Adam Lepa w homilii skierowanej do wiernych podkreślał, że jest wiele sygnałów płynących z zagranicy, że jesteśmy gościnnym i otwartym narodem niestety często przekaz medialny jest zupełnie inny. „Pokazaliśmy to podczas Światowych Dni Młodzieży”- mówił Bp Lepa- że młodzież nie chciała od nas wyjeżdżać, tak dobrze się tu u nas czuli. Mówili nam, że tu jest lepiej niż w domu, bo jesteście gościnni- dodał Ksiądz Biskup.

Polacy zawsze potrafili stanąć w obronie najważniejszych wartości- mówił dalej Bp Lepa. Mimo lęku o własne życie i los rodzin dzielnie stawiali czoła okupantom. Bo wiedzieli dla kogo walczą, o co walczą i po co walczą.

Ksiądz Biskup Adam Lepa przypomniał postać generała Tadeusza Bór Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej, który podjął decyzje o wybuchu powstania warszawskiego. Najtrudniejsza decyzje w swoim życiu. Przez Stalina powstańcy nazywani byli bandytami, a dla wielu innych byli i są bohaterami. Trzeba tego generała podziwiać, jego heroizm. Także po wojnie kiedy został zmuszony do życia w Londynie, bez możliwości wizyty w Ojczyźnie i bez środków do życia. Jeden z największych generałów II Wojny Światowej został pozostawiony bez środków do życia- podkreślał Biskup Lepa.

Dzisiaj myślimy o tych Polakach, którzy za nasza wolność oddali życie. Ale należy podkreślić, że wciąż za mało mówimy o heroizmie Polaków. Nie każdy naród może pochwalić się tak heroiczną postawą swoich rodaków. Przecież Polacy wielokrotnie na przestrzeni dziejów ratowali Europę- mówił Ksiądz Biskup Lepa.

Ksiądz Biskup podkreślał również, że zawsze byliśmy i jesteśmy wrażliwi na prawa człowieka. I jeśli ktoś dzisiaj mówi inaczej to kłamie. Polska jako pierwszy kraj w Europie miała taką instytucje jak trybunał koronny, w którym obywatele mogli się odnosić do wyroków. Ale my wciąż za mało dobrego o sobie mówimy.

Musimy dziś jasno powiedzieć, że to powstanie było ważne, było potrzebne i miało sens. Mimo, że wielu, nawet autorytetów mówi lub mówiło, że jest inaczej. Dzisiaj módlmy się w sposób szczególny właśnie za tych, którzy nie mają dziś siły i odwagi, by mówić prawdę w imię tzw. poprawności politycznej.

Mamy w swojej historii wielu bohaterów, odważnych ludzi, którzy nie bali się mówić prawdy, którzy byli prawdziwymi bohaterami i oddawali swoje życie właśnie za Ojczyznę. Prośmy dzisiaj Boga, abyśmy my mieli dzisiaj siłę i odwagę w swoim życiu codziennym, ale także w służbie naszej Ojczyźnie mówić prawdę i dawać świadectwo o miłości do Ojczyzny.

Po Mszy Świętej Ksiądz Biskup złożył kwiaty na mogile Sługi Bożego księdza Tadeusza Burzyńskiego, łódzkiego księdza i pierwszego kapłana, który zginął w powstaniu warszawskim, udzielając pomocy i posługi kapłańskiej powstańcom. Jego doczesne szczątki spoczęły w łódzkiej katedrze trzy lata temu.

Od dziś przez 63 dni na Placu Katedralnym można oglądać wystawę „ Powstańcze biografie- łódzkie echa Powstania Warszawskiego”, która przedstawia sylwetki powstańców i ich rodzin zaangażowanych w powstanie warszawskie.


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej)