Komunikaty duszpasterskie

13 czerwiec 2021

13 czerwca, przypada 34. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi.

Dzisiaj o godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo czerwcowe.

12 czerwca br. zaopatrzona Świętymi Sakramentami odeszła do Pana śp. Maria Ryś – Mama księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia – metropolity łódzkiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 15 czerwca br. w Krakowie. Pogrzeb rozpocznie Msza Święta w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Fatimskiej (os. Podwawelskie) o godz. 11:00. Odprowadzenie Ciała od bramy Cmentarza Na Salwatorze o godz. 13:30. Kuria Metropolitalna Łódzka organizuje wyjazd na pogrzeb Mamy księdza arcybiskupa. Zapisy w poniedziałek 14 czerwca br. w godz. 8:00 – 16:00 pod numerami telefonów: 42 66-48-728 oraz 42 66-48-717. Wyjazd we wtorek i powrót tego samego dnia. Bliższe informacje przy zapisie.

W miesiącu lipcu i sierpniu ulega zmianie porządek mszy świętych.
- w niedziele odprawiane będą o godz.: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 19.00,
- w dni powszednie o godz.: 7.00, 8.00, 12.00 i 18.00.

W kiosku w głównej kruchcie katedry dostępna jest niedzielna prasa katolicka.

Zasnęli w Panu śp.: Andrzej Kolankiewicz, Barbara Kuflińska i Wojciech Dziedziela .
„Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie”

ks. prałat Ireneusz Kulesza
PROBOSZCZ

Módlmy się do św. Józefa o ustanie pandemii. Obrazki z tekstem modlitwy znajdują się na stoliku obok obrazu Św. Józefa. Odbywa się też zbiórka ofiar na wykonanie rzeźby Świętej Rodziny z Betlejem. Będzie ona stanowić wotum dziękczynne nasze parafii za uratowanie z pandemii. 

Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane do skarbony i za wpłaty na konto bankowe parafii

 

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
90-458 ŁÓDŹ, UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

 

Informacje dotyczące rodzicielstwa zastępczego:

Kto może zostać rodziną zastępczą?

- małżeństwa, bez względu na staż związku,
- osoby żyjące samodzielnie, np. wdowa, osoba niezamężna, nieżonata,
- osoby mające swe własne dzieci lub aktualnie bezdzietne,
- osoby zarówno młode 30+, w wieku średnim jaki i blisko przejścia na emeryturę,
- osoby mieszkające we własnym lub wynajmowanym domu lub mieszkaniu.

Jak zostać rodziną zastępczą?

- zgłosić się do MOPS Łódź, tel. 506 980 979, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i umówić na spotkanie wstępne,
- zgromadzić odpowiednie dokumenty, spotkać się z psychologiem i pedagogiem,
- ukończyć szkolenie organizowane przez MOPS trwające około 3 miesiące,
- przygotować dom/mieszkanie do przyjęcia dziecka lub dzieci,
- zapoznać się z przyjmowanym dzieckiem podczas spotkań w domu dziecka.

Jakie wsparcie przysługuje rodzinom zastępczym?

- bezpłatne wsparcie specjalistów: psychologów, terapeutów, pedagogów,
- 1500 zł miesięcznie na każde dziecko na pokrycie kosztów jego utrzymania, dzieci niepełnosprawne dodatkowe 200 zł/m-c,
- w przypadku rodziny zawodowej (min 2 dzieci) dodatkowe wynagrodzenie 3000 zł brutto (około 2100 zł netto) oraz płatny 30 dniowy urlop,
- jednorazowe wsparcie materialne i finansowe (1500 zł) w momencie przyjęcia nowego dziecka do rodziny,
- wsparcie organizacji pozarządowych oraz projektów w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego.

 

 Wstęp do modlitwy o ustanie pandemii

8 grudnia 2020 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem Świętego Józefa.
Dlatego też, w obliczu ciągle trwającej pandemii wirusa covid-19, pragniemy zachęcić Was – drodzy Siostry i Bracia – do włączenia się w odmawianie specjalnie ułożonej przez Papieża modlitwy do Świętego Józefa. Modlitwę tę odmawiać będziemy w katedrze na zakończenie niedzielnych Eucharystii.
Dodatkową okazją jest trwający Jubileusz 100. rocznicy istnienia Kościoła Łódzkiego, którego głównym patronem jest właśnie Święty Józef, czczony w archikatedrze w Obrazie i środowej Nowennie.
W dawnych wiekach, kiedy epidemie nawiedzały różne kraje i dziesiątkowały narody, modlono się, a na koniec fundowano kościoły, kaplice, bądź ołtarze wotywne.
W podziękowaniu Opatrzności Bożej za ustanie pandemii darem wspólnoty wiernych dla archikatedry niech będzie wykonanie rzeźby figur Świętej Rodziny z Betlejem. Propozycja figur znajduje się na okolicznościowym roll up obok obrazu św. Józefa.
Ponieważ - artyści potrzebują ok. 6 miesięcy na wykonanie i na położenie bogatej polichromii nawiązującej do pozostałych figur katedry, ostateczny termin zakładany jest – Boże Narodzenie 2022 roku. Obchodzić będziemy wówczas 100. rocznicę konsekracji świątyni, co stanie się dodatkową okazją, aby ofiarować nasz wspólny dar Dobremu Bogu.
Modlitwę o ustanie pandemii jak i cegiełkę znajdziemy na obrazkach wyłożonych obok na stoliku.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

Terminy 2021 r.:

kwiecień, maj, czerwiec – brak
9 lipca – bp Ireneusz Pękalski
13 sierpnia – bp Marek Marczak

Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 12.00 i 15.00 -17.00, w soboty w godz. 9.00 - 12.00. Informacja
o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.

Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem na godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „SAKRAMENT BIERZMOWANIA” – wzór druku poniżej (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

bierzmowanie

 

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Komunikaty duszpasterskie - pobierz