Komunikaty duszpasterskie

18 październik 2020

 Nabożeństwo różańcowe w katedrze odprawiane jest:
- w niedziele o godz. 18.00, Niedzielny różaniec ofiarujemy w intencji pracowników Służby Zdrowia..
- w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.30,
- w soboty o godz. 8.30.
- różaniec dla dzieci – we wtorki o godz. 17.30.

19 października – we wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki - o godz.17.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny.

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w niedzielę po Mszach św. odprawianych o godz. 9.30, 11.00, 12.30 powiedzą świadectwo, a na stoisku przed katedrą rozprowadzają okolicznościowe pamiątki.

Na wypominki za zmarłych przyjmujemy dzisiaj przy stoliku pod chórem, a w dni powszednie również w kancelarii parafialnej. Wypominki roczne i półroczne odmawiane są w każdą niedzielę o godz. 9.00. Za zmarłych polecanych w wypominkach oktawalnych w dniach od 1 do 8 listopada odprawiana jest msza święta o godz. 17.00.

We wtorek 20 października rozpoczyna się Kurs Alpha dla młodzieży. Jest to cykl spotkań, w trakcie których swobodnie zastanawiamy się nad sensem życia w perspektywie wiary chrześcijańskiej. Spotkania będą odbywały się w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży (ul. Skorupki 13/1) we wtorki o godz. 20.00. Więcej informacji i zapisy na Facebooku Łódź Piotrowa i na mlodziwdomu.pl.

Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza na spotkania przygotowujące do bierzmowania dla młodzieży w wieku 17-21 lat. Propozycja jest kierowana do osób, które nie mogą się przygotowywać w rytmie parafialnym. Spotkanie odbywać się będą od 19 października w poniedziałki o godz. 18.00 przy ul. Skorupki 13/1.

Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi (ul. Łagiewnicka 197/201) zaprasza w sobotę 24 października 2020 r. na spotkanie w ramach duszpasterstwa małżeństw dotkniętych niepłodnością – ABRAHAM I SARA. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.

W dniach 20, 22, 27 i 29 października obywać się będą Jesienne Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Więcej informacji znajduje się na plakatach i na stronie internetowej Fundacja Carpe Diem. Wstęp wolny, Zapraszamy.

21 października o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. bp Kazimierza Tomczaka w 53 rocznicę śmierci.

Na stoliku przed ołtarzem dostępna jest najnowsza prasa katolicka.

W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem przypominamy o obowiązku dezynfekcji rąk, zachowaniu odległości i zasłaniania ust i nosa w katedrze.

Zasnęli w Panu:+Wacław Grzybowski, +Andrzej Rydel, +Henryk Janicki, +Tadeusz Czemerski, +Marianna Malicka
„Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie.”

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

1. Sanktuarium Świętości Życia (ul. Łagiewnicka 197/201) oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin zapraszają rodziny, które doświadczyły utraty dziecka, szczególnie w wyniku poronienia, do udziału w modlitwie w ich intencji 17 października o godz. 15.00.
W programie: adoracja, koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Msza św.

2. Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza aktywnych jak i emerytowanych pracowników służby zdrowia na spotkanie w dniu swojego patrona Św. Łukasza, 18 października o godz. 15.00 w domu Sióstr MB Miłosierdzia przy ul. Krośnieńskiej 9 w Łodzi.

3. Duszpasterstwo małżeństw niesakramentalnych zaprasza na spotkanie „Problem kreatywnego sumienia w teologii moralnej”. Spotkanie odbędzie się 18 października godz. 18.00 w par. pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).

4. Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich Oddział Łódzki, które odbędzie się 22 października o godz. 15.30 we wspomnienie św. Jana Pawła II w domu Sióstr MB Miłosierdzia przy ul. Krośnieńskiej 9 w Łodzi. Zapraszamy wszystkie pielęgniarki i położne obecnie pracujące jak również odpoczywające na emeryturze.

Ks. Wiesław Kamiński
Przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa
Archidiecezji Łódzkiej

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.


Terminy 2020 r.:
- 13 listopada – Abp Grzegorz Ryś
- 11 grudnia – Bp Marek Marczak


Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.


 Wszystkim darczyńcom za złożone ofiary na potrzeby katedry składamy podziękowanie staropolskim „Bóg zapłać”. Ofiary można również wpłacać na konto:

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
90-458 ŁÓDŹ
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

Komunikaty duszpasterskie - pobierz