Komunikaty duszpasterskie

19 wrzesień 2021

Z racji 82. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę oraz obchodzonego Dnia Sybiraka dzisiaj o godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św., by uczcić pamięć o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny i oddać hołd Rodakom zesłanym na Syberię, do Kazachstanu i Rosji

Dzisiaj godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo różańcowe.

W ramach obchodzonego Jubileuszu 100. rocznicy istnienia DIECEZJI ŁÓDZKIEJ:

- w kilkunastu kościołach stacyjnych przeprowadzane zostają specjalne rekolekcje. W dniach od 19 - 22 września br. w archikatedrze odbywać się będą REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE. Prowadzić je będą członkowie wspólnoty Chemin Neuf. Dzisiaj, podczas Mszy św. głoszą do nas słowo zachęty.

Oto program:  

- 25 września w bazylice archikatedralnej spotkają się przedstawiciele zawodów medycznych oraz chorzy. O godz. 11.30 wykład ks. Pawła Sudowskiego na temat historii duszpasterstwa służby zdrowia archidiecezji łódzkiej, a o godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Marka Marczaka.

- Duszpasterstwo Rolników zaprasza w niedzielę 26 września na jubileuszową pielgrzymkę rolników, sadowników oraz ogrodników do bazyliki archikatedralnej. Zaproszone są delegacje kilku osobowe z każdej, szczególnie wiejskiej parafii. (Delegacje, w miarę możliwości mogą przywieźć dar w postaci płodów ziemi ale nie wieńce). O godz. 12.00 konferencja ks. Jarosława Leśniaka na temat: Duszpasterstwo Rolników w Diecezji Łódzkiej na przestrzeni 100 lat jej istnienia. O godz. 12.30 Msza św. dziękczynna za plony.

W sobotę 25 września przypada 125. rocznica śmierci Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Z tej racji w tym dniu w Parznie Eucharystii o godz. 13.30 przewodniczył będzie ks. abp Grzegorz Ryś. W programie również konferencja Mirosława Wąsika pt.: Wanda znana i nieznana, wystawa oraz poczęstunek.

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę. Rozpoczęcie w sobotę 25 września o godz. 15.30. Centralnej Eucharystii w niedzielę 26 września o godz. 11.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Grzegorz Ryś, podczas której odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Szczegółowy program pielgrzymki na plakacie.

Duszpasterstwo Rodzin i Spotkania Małżeńskie zapraszają małżeństwa na weekendowe rekolekcje do ośrodka rekolekcyjnego w Porszewicach k/Łodzi w terminie 1-3 października. Adresowane są one zarówno do tych małżeństw, które przezywają trudności, jak i tych, które chcą odświeżyć swoją relację. Zgłoszenia przyjmujemy przez stronę www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl

Przyjmujemy nowych chętnych chłopców w każdym wieku, także przed I Komunia Sw. do posługi przy ołtarzu w naszej Parafii. Rodzice wraz z synami zgłaszają się do księdza Rafała Balcerzaka. Spotkanie organizacyjne na koniec miesiąca 30 września o godz. 18.30 w salce przy ul. Skorupki 7.
Ks. Rafał zaprasza ministrantów, kandydatów na ministrantów oraz wszystkich chętnych chłopców w wieku szkolnym, którzy chcieliby zostać ministrantami na wyjazd integracyjny do Krakowa w dn. 24-25 września.

Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny 20 września rozpoczyna kolejny rok przygotowania dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania, eucharystii. Więcej inf. na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com

Zarząd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi informuje o rekrutacji na nowy rok nauki. Celem Szkoły jest przede wszystkim pogłębienie życia chrześcijańskiego w świetle żywego Słowa Bożego. Wykładowcy należą do różnych Kościołów chrześcijańskich. Drugi cykl wykładów będzie poświęcony osobie Jezusa Chrystusa w kontekście historycznym, kulturowym i społecznym.

Wykłady będą się odbywać w jedną sobotę miesiąca od października 2021 r. do czerwca 2022 r. Zapisy odbywają się w sekretariacie Ekumenicznej Szkoły Biblijnej przy Wydziale Duszpasterstwa Kurii Archidiecezji Łódzkiej w Łodzi (ul. ks. Skorupki 3). Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli wykłady będą realizowane stacjonarnie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl.

Módlmy się do św. Józefa o ustanie pandemii. Odbywa się też zbiórka ofiar na wykonanie rzeźby Świętej Rodziny z Betlejem. Będzie ona stanowić wotum dziękczynne naszej parafii za ustanie pandemii.

Do wieczności odeszły: śp. Krystyna Kwiatkowska i Marianna Kaczmarek.
Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie”

 

Plan Rekolekcji Ewangelizacyjnych w archikatedrze
19 – 22 września 2021 roku

NIEDZIELA 19.09.2021: temat „Miłość Boża”

- Msza św. o godz. 11.00
- kazanie: Wspólnota Chemin Neuf,
- po Komunii:
- świadectwo o miłości Bożej
- propozycja dzielenia się w grupach nt. „Kim jest dla mnie Bóg?”
- Po Mszy św. wyjście z katedry: ewangelizacja przed katedrą.

- Msza św. o godz. 19.00
- kazanie: Wspólnota Chemin Neuf,
- po Komunii – świadectwo małżeństwa,
- po Mszy św.:
- spotkanie połączone z uwielbieniem Boga
- Temat: o Bożym miłosierdziu
- Świadectwo

PONIEDZIAŁEK 20.09.2021: Temat „Grzech i miłosierdzie”

- godz. 19.00 - konferencja
- modlitwa prowadzona ze Słowem Bożym
- Droga miłosierdzia – Park im. Bpa M. Klepacza

WTOREK 21.09.2021: Temat: Pojednanie

- godz. 19.00 - wieczór pojednania – pojednanie z Bogiem, z bliźnimi i z samym sobą
- propozycja różnych kroków pojednania dla wszystkich
- świadectwo o pojednaniu
- wspólne zakończenie krótkim uwielbieniem

ŚRODA 22.09.2021: Temat: „Iść za Jezusem i Duch Święty”

- godz. 19.00 – Eucharystia
- Nauczanie na temat iść za Jezusem i Duch Święty
- Świadectwo
- Propozycja konkretnych kroków pojednania

W dniach od 19 do 22 września w siedemnastu stacyjnych kościołach jubileuszowych odbędą się rekolekcje ewangelizacyjne. Kościołami stacyjnymi są:
* Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi,
* Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi,
* Wniebowzięcia NMP w Łodzi,
* Św. Wojciecha w Łodzi,
* Miłosierdzia Bożego w Łodzi,
* Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi,
* NSJ w Łodzi (Retkinia),
* Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Pabianicach,
* Św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Maz.,
* Św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Tryb.,
* Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku,
* Św. Narodzenia NMP w Bełchatowie,
* Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,
* Św. Arch. Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim,
* Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach,
* Św. Mikołaja w Wolborzu,
* Narodzenia NMP w Szczercowie.


Sakrament bierzmowania w bazylice archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00.

Kandydatów przygotowują parafie miejsca ich zamieszkania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika.


Terminy 2021 r.:
8 października – abp Władysław Ziółek

 

Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane do skarbony i za wpłaty na konto bankowe parafii

 RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
90-458 ŁÓDŹ, UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

 

Informacje dotyczące rodzicielstwa zastępczego:

Kto może zostać rodziną zastępczą?

- małżeństwa, bez względu na staż związku,
- osoby żyjące samodzielnie, np. wdowa, osoba niezamężna, nieżonata,
- osoby mające swe własne dzieci lub aktualnie bezdzietne,
- osoby zarówno młode 30+, w wieku średnim jaki i blisko przejścia na emeryturę,
- osoby mieszkające we własnym lub wynajmowanym domu lub mieszkaniu.

Jak zostać rodziną zastępczą?

- zgłosić się do MOPS Łódź, tel. 506 980 979, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i umówić na spotkanie wstępne,
- zgromadzić odpowiednie dokumenty, spotkać się z psychologiem i pedagogiem,
- ukończyć szkolenie organizowane przez MOPS trwające około 3 miesiące,
- przygotować dom/mieszkanie do przyjęcia dziecka lub dzieci,
- zapoznać się z przyjmowanym dzieckiem podczas spotkań w domu dziecka.

Jakie wsparcie przysługuje rodzinom zastępczym?

- bezpłatne wsparcie specjalistów: psychologów, terapeutów, pedagogów,
- 1500 zł miesięcznie na każde dziecko na pokrycie kosztów jego utrzymania, dzieci niepełnosprawne dodatkowe 200 zł/m-c,
- w przypadku rodziny zawodowej (min 2 dzieci) dodatkowe wynagrodzenie 3000 zł brutto (około 2100 zł netto) oraz płatny 30 dniowy urlop,
- jednorazowe wsparcie materialne i finansowe (1500 zł) w momencie przyjęcia nowego dziecka do rodziny,
- wsparcie organizacji pozarządowych oraz projektów w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego.

 

 Wstęp do modlitwy o ustanie pandemii

8 grudnia 2020 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem Świętego Józefa.
Dlatego też, w obliczu ciągle trwającej pandemii wirusa covid-19, pragniemy zachęcić Was – drodzy Siostry i Bracia – do włączenia się w odmawianie specjalnie ułożonej przez Papieża modlitwy do Świętego Józefa. Modlitwę tę odmawiać będziemy w katedrze na zakończenie niedzielnych Eucharystii.
Dodatkową okazją jest trwający Jubileusz 100. rocznicy istnienia Kościoła Łódzkiego, którego głównym patronem jest właśnie Święty Józef, czczony w archikatedrze w Obrazie i środowej Nowennie.
W dawnych wiekach, kiedy epidemie nawiedzały różne kraje i dziesiątkowały narody, modlono się, a na koniec fundowano kościoły, kaplice, bądź ołtarze wotywne.
W podziękowaniu Opatrzności Bożej za ustanie pandemii darem wspólnoty wiernych dla archikatedry niech będzie wykonanie rzeźby figur Świętej Rodziny z Betlejem. Propozycja figur znajduje się na okolicznościowym roll up obok obrazu św. Józefa.
Ponieważ - artyści potrzebują ok. 6 miesięcy na wykonanie i na położenie bogatej polichromii nawiązującej do pozostałych figur katedry, ostateczny termin zakładany jest – Boże Narodzenie 2022 roku. Obchodzić będziemy wówczas 100. rocznicę konsekracji świątyni, co stanie się dodatkową okazją, aby ofiarować nasz wspólny dar Dobremu Bogu.
Modlitwę o ustanie pandemii jak i cegiełkę znajdziemy na obrazkach wyłożonych obok na stoliku.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Sakrament bierzmowania w bazylice archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.

Módlmy się do św. Józefa o ustanie pandemii. Odbywa się też zbiórka ofiar na wykonanie rzeźby Świętej Rodziny z Betlejem. Będzie ona stanowić wotum dziękczynne naszej parafii za uratowanie z pandemii.

Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem na godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „SAKRAMENT BIERZMOWANIA” – wzór druku poniżej (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

bierzmowanie

 

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Komunikaty duszpasterskie - pobierz