Komunikaty duszpasterskie

09 sierpień 2020

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Duszpasterstwo Rodzin i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych do odbycia nauk przedmałżeńskich w formie prowadzonych randek. Spotkania par narzeczonych w ramach „Wieczorów dla Zakochanych” odbywać się będą dwa razy w tygodniu: poniedziałek i czwartek o godz. 19.00, od 3 do 27 sierpnia przy Wydziale Duszpasterstwa Rodzin (Łódź, ul. ks. Skorupki 3). Z powodów wymagań sanitarno-epidemiologicznych liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy odbywają się przez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

W tym tygodniu przypada:
- I czwartek miesiąca – o godz. 17.30 Godzina Święta.
- I piątek miesiąca. Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa odprawiona zostanie o godz. 8.00 i 18.00, a po niej nabożeństwo.

W sierpniu pomocą duszpasterską w katedrze służyć będzie O. Radosław Mucha OP. W dni powszednie spowiadać będzie w godz. 10.00 – 12.00 i 14.00 – 16.00 oraz celebrować Mszę św. o godz. 12.00.

 

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) zapraszamy wszystkich Archidiecezjan na Mszę św. celebrowaną w Bazylice Archikatedralnej o godz. 9.30 pod przewodnictwem Ks. Abpa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego. W tym dniu przypada również 100. rocznica Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. Porządek Mszy św. niedzielny. Po każdej Mszy odbędzie się obrzęd poświęcenia ziół i kwiatów.

95. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: JEDEN DUCH, JEDNO SERCE. Ze względu na trwającą epidemię przyjmujemy w tym roku szczególną formę pielgrzymowania. Będzie mogło pielgrzymować jedynie 100 osób dziennie oraz grupa 50 osób odpowiedzialna za organizację i przeprowadzenie pielgrzymki.

Porządek zapisów do grupy pieszej (osoby w wieku od 18 do 65 roku życia):
17 sierpnia – na pielgrzymowanie 1. dnia (21 sierpnia)
18 sierpnia – na pielgrzymowanie 2. dnia (22 sierpnia)
19 sierpnia – na pielgrzymowanie 3. dnia (23 sierpnia)
20 sierpnia – na pielgrzymowanie 4. dnia (24 sierpnia)
M-ce zapisów: dolny kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, w godz. od 16.00 do 20.00.

Szczególną, priorytetową formą pielgrzymowania będzie pielgrzymowanie duchowe. Do tej grupy będzie można się zapisać we wszystkich parafiach. Każdy pielgrzym duchowy otrzyma materiały do rozważań, tradycyjny znaczek pielgrzyma oraz zostanie wpisany na listę pielgrzymów duchowych.

Zapraszamy również do Sanktuarium MB Zwycięskiej na Mszę św. rozpoczynającą pielgrzymkę 21 sierpnia o godz. 6.00, na przywitanie pielgrzymów na Jasnej Górze oraz na Mszę św. przed szczytem jasnogórskim 24 sierpnia o godz. 19.00. Msza św. dziękczynna na zakończenie pielgrzymki tradycyjnie odprawiona zostanie w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej 27 sierpnia o godz. 18.00.
Będziemy mogli być w codziennej łączności z pielgrzymami pieszymi za pomocą transmisji internetowych oraz mediów społecznościowych.

Zapraszamy do udziału w jubileuszowej pielgrzymce Archidiecezji Łódzkiej do Gniezna, w sobotę 12 września br. Wyjazd o godz. 6:00 ul. ks. I. Skorupki 9.
Koszt 50 zł. Zapisy w kancelarii parafialnej

W kiosku w głównej kruchcie jest do nabycia najnowsza prasa katolicka.

Zasnęli w Panu: + Jadwiga Abratkiewicz; + Artur Augustyniak

„Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie!”

ks. prałat Ireneusz Kulesza
Proboszcz

Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.


Terminy 2020 r.:
- 14 sierpnia – Bp Marek Marczak
- 11 września – Abp Grzegorz Ryś
- 9 października – Abp Władysław Ziółek
- 13 listopada – Abp Grzegorz Ryś
- 11 grudnia – Bp Marek Marczak


Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.


 Wszystkim darczyńcom za złożone ofiary na potrzeby katedry składamy podziękowanie staropolskim „Bóg zapłać”. Ofiary można również wpłacać na konto:

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
90-458 ŁÓDŹ
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

Komunikaty duszpasterskie - pobierz