Komunikaty duszpasterskie

23 styczeń 2021

Dzisiaj o godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo różańcowe w intencji Ojczyzny.
.
Niedziela Słowa Bożego, która zgodnie z wolą Papieża Franciszka przypada na trzecią niedzielę okresu zwykłego, tj. 24 stycznia 2021 r., przypomina o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego. „Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących” (Franciszek, Aperuit illis, nr 8).

W niedzielę, z rozporządzenia Episkopatu Polski, przed kościołami w całej Polsce prowadzona jest zbiórka na wsparcie ofiar trzęsienia ziemi, które dotknęło Chorwację.

25 stycznia br. Mszę św. o godz. 12.00 odprawi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś w intencji zmarłego księdza Artura Godnarskiego, kapłana archidiecezji łódzkiej, Sekretarza zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, koordynatora ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypada w środę 27 stycznia. Zachęcamy do włączenia się w organizowaną z tej okazji akcję „Płomień Pamięci” poprzez zapalenie w tym dniu o godz. 18.00 świecy w oknie swego domu. Będzie to wyraz wspólnej pamięci, dający nadzieję, że nigdy więcej nie zwycięży zło, które pochłonęło miliony niewinnych ofiar hitlerowskiego nazizmu.

27 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji sp. Bpa Michała Klepacza w 54. rocznicę śmierci.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej, które odbędą się w pierwszy weekend lutego (5-7 lutego 2021 r.). Udział w nich mogą wziąć uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i starsi. W tym roku rekolekcje, ze względu na pandemię Covid19, odbywać się będą przez internet. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do 3 lutego drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez tel.: 42 664 88 88. Początek rekolekcji w piątek, 5 lutego o godz. 16.30. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

Zapraszamy na spotkanie świąteczne Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę do jubileuszowego kościoła stacyjnego Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. W tym roku spotkanie to zostanie ograniczone jedynie do Msza św. sprawowanej 31 stycznia 2021 r. o godz. 18.00 w intencji dzieła pielgrzymki łódzkiej oraz wszystkich którzy to dzieło tworzą.

Na stoliku przed ołtarzem jest do nabycia najnowsza prasa katolicka.

Do wieczności odszeszli śp.: Janusz Niedźwiecki, Jan Warowny, Janusz Kopczyński, Andrzej Instunajd i Dorota Nowicka
„Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie”

 

KOLĘDA 2021

Czas karnawału, w tradycji duszpasterskiej Kościoła, to odwiedzanie rodzin w domach przez kapłanów, zwane kolędą. W obecnym roku, kiedy nadal obowiązują wzmożone rygory sanitarne, jedyną możliwą i bezpieczną tak dla rodzin, jak i dla kapłanów, formą spotkania kolędowego jest właśnie ta zaproponowana w kościele.

Zapraszamy całe rodziny, bądź tylko przedstawicieli, w dniach od 18 stycznia do 1 lutego br. na Msze święte o godz. 18.00. Modlić się będziemy o wiarę i błogosławieństwo od Boga dla wszystkich członków Waszych rodzin, dzieci i młodzież polecać będziemy opiece Patrona - Świętego Stanisława Kostki, prosić będziemy o siły i zgodę w rodzinach, o zdrowie i ustanie pandemii w Ojczyźnie, o pomyślność i opiekę Matki Bożej nad nami.

W czasie trwania Jubileuszu 100. rocznicy istnienia naszej Diecezji, uczestnicząc w liturgii kolędowej, istnieje możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który ofiarować można za siebie, swoich bliskich, bądź za zmarłych. Po Mszy św. każdy otrzyma książeczkę z Listem Ojca Świętego Franciszka do Łodzian oraz specjalnie przygotowane teksty modlitw do odmówienia w domu i buteleczkę z wodą święconą na pokropienie osób i mieszkania.

W styczniu i lutym 2021 roku, ze względu na przepisy sanitarne w czasie pandemii, kapłani nie będą odwiedzać rodzin po kolędzie w domach.
Zapraszamy do katedry w poszczególne dni /wg tabeli/ na godz. 18.00 na Mszę św. i modlitwy o błogosławieństwo dla rodzin i mieszkań, a także o pozyskanie odpustu dla siebie lub zmarłych z racji obchodzonego w tym roku Jubileuszu 100. rocznicy istnienia Diecezji.
/Można wybrać -wg uznania -inny dogodny termin w dniach od 18 stycznia do 1 lutego br./
Na zakończenie liturgii każdy z uczestników otrzyma książeczkę z tekstem listu Papieża Franciszka do Łodzian i z informacjami o obchodach Jubileuszu, a także specjalnie przygotowany tekst z modlitwą kolędową, a w buteleczce wodę święconą na pokropienie rodziny i mieszkania.

Do katedry na godz. 18.00 zapraszamy mieszkańców ulic:


25 stycznia (poniedziałek)
Piotrkowska - numery nieparzyste


26 stycznia (wtorek)

Piotrkowska - numery parzyste

27 stycznia (środa)
Czerwona, Sosnowa, Milionowa, Senatorska, Grabowa, Słowiańska, Kilińskiego


28 stycznia (czwartek)
Tymienieckiego


29 stycznia (piątek)
Tylna


30 stycznia (sobota)
Abramowskiego


1 lutego (niedziela)

Wólczańska, Skorupki

Ofiary składane z racji Mszy św. kolędowej przeznaczone zostaną na ogrzewania katedry

 Wszystkim darczyńcom za złożone ofiay na potrzeby katedry składamy podziękowanie staropolskim „Bóg zapłać”.

Ofiary można również wpłacać na konto katedry:

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
90-458 ŁÓDŹ, UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

 

Rozporządzenie arcybiskupa Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego
dotyczące wizyty duszpasterskiej, zwanej „kolędą”
w roku 2020/2021

Wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą jest z oczywistych powodów, wynikających z trwającej ciągle epidemii i będących jej następstwem ograniczeń, niemożliwa do przeprowadzenia – przynajmniej w tradycyjnym czasie, bezpośrednio po Świętach Bożego Narodzenia. Wszyscy rozumiemy jednak, jak ważnym wydarzeniem ta wizyta jest w życiu każdej parafii i jak wielkie szanse ewangelizacji niesie ze sobą. Ewangelizacja dokonuje się wszak przede wszystkim w spotkaniu osób – nie można jej zredukować do spotkań ogólnych (w szczególności liturgicznych), i tak poważnie ograniczonych z racji na epidemię. Spotkania osobiste są konieczne dla wzajemnego poznania się i są ważne zawsze, a w obecnym czasie izolacji i ludzkiej samotności - jeszcze ważniejsze.

Mając to wszystko na względzie, zarządzam:
1. Odwiedziny indywidulane wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych:
- w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021,
- w społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.

O terminie rozpoczęcia wizyty duszpasterze niech zadecydują po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej.
2. Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie (!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo.
3. Pragnę poinformować również, że nasze Wydawnictwo przygotowało
niewielką broszurę do rozdawania wiernym podczas wizyty duszpasterskiej. Znajdzie się w niej List papieża Franciszka skierowany do naszej Archidiecezji z racji na Rok Święty związany ze 100-leciem powstania naszego Kościoła, a także Modlitwa Jubileuszowa oraz najważniejsze informacje związane z Jubileuszem. Niech ta broszura (przede wszystkim List Ojca świętego) stanowi zarówno pamiątkę z tegorocznej wizyty duszpasterskiej jak i kanwę dla choćby krótkiej rozmowy podczas odwiedzin. Księży Proboszczów proszę o odebranie (po wcześniejszym kontakcie) potrzebnej liczby książeczek w Wydawnictwie Archidiecezji Łódzkiej. Książeczki należy rozprowadzać – również poza wizytą duszpasterską – absolutnie bezpłatnie.
4. Proszę Czcigodnych Księży o gorliwą modlitwę za swoich parafian i wzmożoną posługę miłosierdzia szczególnie dla ubogich, samotnych i potrzebujących.

 Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, dnia 18 grudnia 2020 roku
Abp–1.2–1499/20

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

Terminy 2021 r.:

12 lutego – bp Ireneusz Pękalski
12 marca – abp Grzegorz Ryś
kwiecień, maj, czerwiec – brak
9 lipca – bp Ireneusz Pękalski
13 sierpnia – bp Marek Marczak

Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 12.00 i 15.00 -17.00, w soboty w godz. 9.00 - 12.00. Informacja
o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.

Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem na godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „SAKRAMENT BIERZMOWANIA” – wzór druku poniżej (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

bierzmowanie

 

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za ofiary składane na tacę, a także przekazane na konto bankowe katedry.

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Komunikaty duszpasterskie - pobierz