Komunikaty duszpasterskie

05 grudzień 2021

Dzisiaj Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Przy wyjściu z katedry zbierane są też ofiary do puszek na ten cel.

Podczas Mszy św. o godz. 17.00 dzieciom przygotowującym się do I Komunii świętej zostaną poświęcone medaliki. Po Mszy św. zostanie wygłoszona konferencja księdza proboszcza do rodziców tych dzieci.

Poświęcone opłatki można nabywać w katedralnym kiosku, a w dni powszednie również w kancelarii parafialnej. Nie roznosimy opłatków po domach i żadna osoba nie otrzymała takiego upoważnienia.

7 października 2021 r. w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP dokonał Aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Św. Józefowi. Abp Grzegorz Ryś prosi, aby ponowić ten akt zawierzenia w parafiach naszej archidiecezji w dniu 7 grudnia na zakończenie Roku Św. Józefa. W katedrze uczynimy to 7 grudnia na zakończenie każdej Mszy św.

8 grudnia obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Porządek Mszy świętych, jak w dzień powszedni.

Rekolekcje Adwentowe w bazylice archikatedralnej:

- dla młodzieży i studentów rozpoczną się w przyszłą niedzielę 12.XII i trwać będą do 15.XII. Codziennie o godz. 19.00,

- dla dzieci – 16.XII (czw) i 17.XII (pt) o godz. 17.00 oraz 18.XII (sob) spowiedź od godz. 10.00 -12.00. Zakończenie Mszą św. o godz. 12.00.

- dla Łodzi prowadzone przez ks. abp. Grzegorza Rysia odbędą się od 19 grudnia o godz.: niedziela – 19.00, poniedziałek/wtorek – 18.00.

Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza rekrutację na studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli, których celem jest zdobycie uprawnień do nauczania etyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Studia rozpoczną się w lutym 2022 roku. Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na internetowej stronie Instytutu Teologicznego: www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it.

Caritas organizuje akcję charytatywną pod nazwą: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na zimowiska dla ministrantów. Świece są do nabycia w kiosku i u ministrantów.

W kiosku w głównej kruchcie katedry jest do nabycia prasa katolicka.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za ofiary składane na tacę, a także przekazane na konto bankowe katedry.

Zasnęła w Panu + Łucja Narkiewicz.
„Wieczny odpoczynek, racz jej dać, Panie!”

ks. prałat Ireneusz Kulesza
Proboszcz

 Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane do skarbony i za wpłaty na konto bankowe parafii

 RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
90-458 ŁÓDŹ, UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

 

Informacje dotyczące rodzicielstwa zastępczego:

Kto może zostać rodziną zastępczą?

- małżeństwa, bez względu na staż związku,
- osoby żyjące samodzielnie, np. wdowa, osoba niezamężna, nieżonata,
- osoby mające swe własne dzieci lub aktualnie bezdzietne,
- osoby zarówno młode 30+, w wieku średnim jaki i blisko przejścia na emeryturę,
- osoby mieszkające we własnym lub wynajmowanym domu lub mieszkaniu.

Jak zostać rodziną zastępczą?

- zgłosić się do MOPS Łódź, tel. 506 980 979, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i umówić na spotkanie wstępne,
- zgromadzić odpowiednie dokumenty, spotkać się z psychologiem i pedagogiem,
- ukończyć szkolenie organizowane przez MOPS trwające około 3 miesiące,
- przygotować dom/mieszkanie do przyjęcia dziecka lub dzieci,
- zapoznać się z przyjmowanym dzieckiem podczas spotkań w domu dziecka.

Jakie wsparcie przysługuje rodzinom zastępczym?

- bezpłatne wsparcie specjalistów: psychologów, terapeutów, pedagogów,
- 1500 zł miesięcznie na każde dziecko na pokrycie kosztów jego utrzymania, dzieci niepełnosprawne dodatkowe 200 zł/m-c,
- w przypadku rodziny zawodowej (min 2 dzieci) dodatkowe wynagrodzenie 3000 zł brutto (około 2100 zł netto) oraz płatny 30 dniowy urlop,
- jednorazowe wsparcie materialne i finansowe (1500 zł) w momencie przyjęcia nowego dziecka do rodziny,
- wsparcie organizacji pozarządowych oraz projektów w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego.

 

 Wstęp do modlitwy o ustanie pandemii

8 grudnia 2020 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem Świętego Józefa.
Dlatego też, w obliczu ciągle trwającej pandemii wirusa covid-19, pragniemy zachęcić Was – drodzy Siostry i Bracia – do włączenia się w odmawianie specjalnie ułożonej przez Papieża modlitwy do Świętego Józefa. Modlitwę tę odmawiać będziemy w katedrze na zakończenie niedzielnych Eucharystii.
Dodatkową okazją jest trwający Jubileusz 100. rocznicy istnienia Kościoła Łódzkiego, którego głównym patronem jest właśnie Święty Józef, czczony w archikatedrze w Obrazie i środowej Nowennie.
W dawnych wiekach, kiedy epidemie nawiedzały różne kraje i dziesiątkowały narody, modlono się, a na koniec fundowano kościoły, kaplice, bądź ołtarze wotywne.
W podziękowaniu Opatrzności Bożej za ustanie pandemii darem wspólnoty wiernych dla archikatedry niech będzie wykonanie rzeźby figur Świętej Rodziny z Betlejem. Propozycja figur znajduje się na okolicznościowym roll up obok obrazu św. Józefa.
Ponieważ - artyści potrzebują ok. 6 miesięcy na wykonanie i na położenie bogatej polichromii nawiązującej do pozostałych figur katedry, ostateczny termin zakładany jest – Boże Narodzenie 2022 roku. Obchodzić będziemy wówczas 100. rocznicę konsekracji świątyni, co stanie się dodatkową okazją, aby ofiarować nasz wspólny dar Dobremu Bogu.
Modlitwę o ustanie pandemii jak i cegiełkę znajdziemy na obrazkach wyłożonych obok na stoliku.

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Komunikaty duszpasterskie - pobierz