Komunikaty duszpasterskie

01 sierpień 2021

W miesiącach wakacyjnych w katedrze obowiązuje następujący porządek Mszy świętych:
w niedziele: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 19.00
(nie ma Mszy św. o godz. 14.00 i 17.00)
w dni powszednie: 7.00, 8.00, 12.00, i 18.00
(o godz. 17.00)

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest sposobnością do oddania czci bohaterom, którzy złożyli swe życie za wolną Polską. Zapraszamy do udziału we Mszy św., dzisiaj o godz. 12.30 w bazylice archikatedralnej, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana Diecezji Łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, który zginął 1 sierpnia 1944 roku w pierwszej godzinie toczących się walk.

W związku ze zbliżającą się rocznicą tragicznej eksplozji, która miała miejsce w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, Arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś wraz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Stowarzyszeniem „Dom Wschodni” organizują pomoc – materialną i duchową – dla chrześcijan Libanu, którzy cały czas potrzebują wsparcia.
W poniedziałek 2 sierpnia, o godz. 18.00, odprawiona zostanie w Archikatedrze Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego w intencji Libanu. Przed Mszą św. będzie miało miejsce specjalne bezpośrednie połączenie z chrześcijanami zgromadzonymi w tym samym czasie na modlitwie w Bejrucie, żeby przekazać wzajemnie braterskie pozdrowienie i wspólnie wołać do Boga o pokój w Libanie.

W poniedziałek 2 sierpnia, w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Warunki: pobożne nawiedzenie kościoła i odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej oraz Wyznania wiary; sakramentalna spowiedź i przystąpienie do Komunii świętej oraz modlitwa według intencji Ojca Świętego; wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

Ksiądz Biskup Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii Diecezji Łódzkiej, pełnił posługę pasterską w latach 1969-1986. Zapraszamy we wtorek 3 sierpnia, w 25. rocznicę śmierci o godz. 18.00 do Archikatedry na Mszę św. w Jego intencji celebrowaną pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego.

5 sierpnia o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. za śp. Księdza Biskupa Jana Fondalińskiego w 50. rocznicę śmierci, wieloletniego proboszcza parafii katedralnej.

6 sierpnia obchodzimy Święto Przemienienia Pańskiego. Porządek Mszy św. jak w dni powszednie.

W tym tygodniu przypada:
I czwartek - Godzina Święta o godz. 17.30
I piątek - nabożeństwo do Serca Bożego o godz. 8.30 i 18.30
I sobota - nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP
o godz. 8.30 a o godz. 12.00 Msza św. w intencji Ojczyzny

W tym roku łódzka Caritas organizuje zbiórkę pod nazwą:
„Tornister pełen uśmiechu” - celem akcji jest skompletowanie i przekazanie do parafii wyprawek szkolnych, które Caritas przekaże najuboższym dzieciom na Białorusi.
„Pierwszy krok” - program stypendialny dla dzieci i młodzieży z Aleppo w Syrii. Szczegóły w gablocie.

Zapraszamy do udziału w pieszych pielgrzymkach, które wyruszą z wielu miejsc naszej archidiecezji na Jasną Górę. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmi: Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego. 96. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium MB Zwycięskiej. Zapisy odbędą się w dniach od 16 do 20 sierpnia w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00 w dolnym kościele parafii p.w. MB Zwycięskiej w Łodzi. Ze względu na weryfikację szczepień, w tym roku zapisy odbędą się tylko w jednym miejscu. W formie on-line będą mogły zapisać się jedynie osoby, które przeszły szczepienie. Szczególną formą pielgrzymowania będzie pielgrzymowanie duchowe. Do tej grupy będzie można zapisać się w każdej parafii.

Informujemy, że wszyscy chętni mogą przyjąć szczepionkę jednodawkową – Johnson&Johnson 1 sierpnia w godz. od 10.00 do 18.00 w Centrum Służby Rodzinie (ul. Broniewskiego 1a).

W czasie wakacji pomocą duszpasterską w archikatedrze służą księża: ks. Tomasz Zieliński, ks. Tomasz Liszewski i ks. Adam Pawlak. W dni powszednie spowiadają od godz. 10.00-12.00 i od 14.00-16.00 i sprawują Eucharystię o godz. 12.00.
Ks. Tomaszowi Zielińskiemu, który 3 sierpnia kończy posługę w archikatedrze dziękujemy za ofiarną pracę.

Sakrament bierzmowania w bazylice archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00.

Kandydatów przygotowują parafie miejsca ich zamieszkania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika.


Terminy 2021 r.:
13 sierpnia – bp Marek Marczak
10 września – bp Marek Marczak
8 października – abp Władysław Ziółek

 Na stoliku przy ołtarzu dostępna jest niedzielna prasa katolicka.

Módlmy się do św. Józefa o ustanie pandemii. Odbywa się też zbiórka ofiar na wykonanie rzeźby Świętej Rodziny z Betlejem.

Będzie ona stanowić wotum dziękczynne naszej parafii za uratowanie z pandemii.

Zasnęła w Panu: + Wanda Piotrowska-Rożniecka.

Wieczny odpoczynek, racz jej dać Panie”

ks. prałat Ireneusz Kulesza
PROBOSZCZ

 

Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane do skarbony i za wpłaty na konto bankowe parafii

 

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
90-458 ŁÓDŹ, UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

 

Informacje dotyczące rodzicielstwa zastępczego:

Kto może zostać rodziną zastępczą?

- małżeństwa, bez względu na staż związku,
- osoby żyjące samodzielnie, np. wdowa, osoba niezamężna, nieżonata,
- osoby mające swe własne dzieci lub aktualnie bezdzietne,
- osoby zarówno młode 30+, w wieku średnim jaki i blisko przejścia na emeryturę,
- osoby mieszkające we własnym lub wynajmowanym domu lub mieszkaniu.

Jak zostać rodziną zastępczą?

- zgłosić się do MOPS Łódź, tel. 506 980 979, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i umówić na spotkanie wstępne,
- zgromadzić odpowiednie dokumenty, spotkać się z psychologiem i pedagogiem,
- ukończyć szkolenie organizowane przez MOPS trwające około 3 miesiące,
- przygotować dom/mieszkanie do przyjęcia dziecka lub dzieci,
- zapoznać się z przyjmowanym dzieckiem podczas spotkań w domu dziecka.

Jakie wsparcie przysługuje rodzinom zastępczym?

- bezpłatne wsparcie specjalistów: psychologów, terapeutów, pedagogów,
- 1500 zł miesięcznie na każde dziecko na pokrycie kosztów jego utrzymania, dzieci niepełnosprawne dodatkowe 200 zł/m-c,
- w przypadku rodziny zawodowej (min 2 dzieci) dodatkowe wynagrodzenie 3000 zł brutto (około 2100 zł netto) oraz płatny 30 dniowy urlop,
- jednorazowe wsparcie materialne i finansowe (1500 zł) w momencie przyjęcia nowego dziecka do rodziny,
- wsparcie organizacji pozarządowych oraz projektów w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego.

 

 Wstęp do modlitwy o ustanie pandemii

8 grudnia 2020 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem Świętego Józefa.
Dlatego też, w obliczu ciągle trwającej pandemii wirusa covid-19, pragniemy zachęcić Was – drodzy Siostry i Bracia – do włączenia się w odmawianie specjalnie ułożonej przez Papieża modlitwy do Świętego Józefa. Modlitwę tę odmawiać będziemy w katedrze na zakończenie niedzielnych Eucharystii.
Dodatkową okazją jest trwający Jubileusz 100. rocznicy istnienia Kościoła Łódzkiego, którego głównym patronem jest właśnie Święty Józef, czczony w archikatedrze w Obrazie i środowej Nowennie.
W dawnych wiekach, kiedy epidemie nawiedzały różne kraje i dziesiątkowały narody, modlono się, a na koniec fundowano kościoły, kaplice, bądź ołtarze wotywne.
W podziękowaniu Opatrzności Bożej za ustanie pandemii darem wspólnoty wiernych dla archikatedry niech będzie wykonanie rzeźby figur Świętej Rodziny z Betlejem. Propozycja figur znajduje się na okolicznościowym roll up obok obrazu św. Józefa.
Ponieważ - artyści potrzebują ok. 6 miesięcy na wykonanie i na położenie bogatej polichromii nawiązującej do pozostałych figur katedry, ostateczny termin zakładany jest – Boże Narodzenie 2022 roku. Obchodzić będziemy wówczas 100. rocznicę konsekracji świątyni, co stanie się dodatkową okazją, aby ofiarować nasz wspólny dar Dobremu Bogu.
Modlitwę o ustanie pandemii jak i cegiełkę znajdziemy na obrazkach wyłożonych obok na stoliku.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Sakrament bierzmowania w bazylice archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.

Módlmy się do św. Józefa o ustanie pandemii. Odbywa się też zbiórka ofiar na wykonanie rzeźby Świętej Rodziny z Betlejem. Będzie ona stanowić wotum dziękczynne naszej parafii za uratowanie z pandemii.

Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem na godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „SAKRAMENT BIERZMOWANIA” – wzór druku poniżej (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

bierzmowanie

 

Pandemia nadal trwa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne. Zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne - w tym w kościołach i kaplicach - jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego. W dalszy ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby pragnące przyjąć Komunię św. bezpośrednio do ust proszone są o podchodzenie w drugiej kolejności.

Komunikaty duszpasterskie - pobierz