• Dzisiaj o godz. 20.00 – Nabożeństwo Fatimskie z procesją wokół katedry, któremu przewodniczyć będzie ks. bp Adam Lepa.
  • 15 sierpnia przypada 97. rocznica cudu nad Wisłą, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Tego dnia Ks. Bp Marek Marczak, Administrator Archidiecezji Łódzkiej będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej o godz. 9.30. Msze św. jak w niedziele. Po każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów.
  • 92. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest – „JESTEŚMY ŻYWĄ KORONĄ MARYI”. Zapisy rozpoczęły się 12 sierpnia i trwać będą codziennie oprócz 13 i 15 sierpnia w godz. 10.00-12.00 oraz 16.00-19.00 w dolnym kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi (ul. Łąkowa 40). W czasie dziewięciu dni modlitw (nowenny) od 12 do 20 sierpnia polecamy sprawy Kościoła, Diecezji i naszej Ojczyzny.
  • Jutro wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego zamordowanego przez hitlerowców 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym w Auschwitz-Birkenau.
  • Łódzka Caritas organizuje zbiórkę przyborów szkolnych pod nazwą „TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW”. W zakrystii znajduje się lista potrzebnych przyborów. Akcja trwa do niedzieli 27 sierpnia.
  • Wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają trwające prace przy katedrze, składamy serdeczne podziękowanie „Bóg zapłać !
  • Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Do wieczności odeszli:

  • Antonina Zelcer
  • Krzysztof Gołygowski
  • Zofia Orzelska.
  • Hanna Durys

„Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie”

Ks. prałat Ireneusz Kulesza
DZIEKAN


MONSTRANCJA FATIMSKA

W sobotę 19 sierpnia nawiedzi Bazylikę archikatedralną Monstrancja Fatimska. Monstrancja przypominająca postać Matki Bożej Niepokalanej, jest darem Polaków dla fatimskiego sanktuarium, w 100. rocznicę objawień. Zanim zostanie przekazana we wrześniu przez polskich pielgrzymów do Fatimy, peregrynuje po wybranych polskich parafiach, przypominając o fatimskim przesłaniu, nadal aktualnym wezwaniu do modlitwy o pokój i pojednanie do nawrócenia oraz o potrzebie miłosierdzia.

Monstrancję ufundowały: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem oraz Fundacja Aniołów Miłosierdzia. Jej wykonawcą jest gdańska firma Marcina Drapikowskiego, która jest też autorem goszczącego przed kilkoma laty w łódzkiej archikatedrze Tryptyku Jerozolimskiego, będącego darem dla Ziemi Świętej w IV stacji Drogi Krzyżowej.

Monstrancja przedstawia Maryję – Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc, w który wtopiona jest autentyczna grudka ziemi z Księżyca oraz 12 meteorytów. W centrum, niejako w Sercu Maryi – Niewiasty Eucharystii – znajduje się miejsce, w którym będzie umieszczony Najświętszy Sakrament.

W sobotę 19 sierpnia od godz. 8.30 będziemy adorować Najświętszy Sakrament wystawiony na ołtarzu głównym. O godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. po której odmówiony zostanie Akt zawierzenia się Maryi oraz wygłoszone świadectwo przez Siostry z Brazylii. Zakończenie adoracji o godz. 16.00. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym dniu Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie zamknięta.

Niech ten znak Maryi przypomina wszystkim, że winniśmy dar rodzącego się Pana Jezusa, przechowywać w czystych i nieskalanych grzechem sercach i być odblaskiem Jego światłości.


Do pobrania:

Treść komunikatów duszpasterskich - pobierz (.pdf)