Standardy Ochrony w naszej Parafii

Publikujemy poniżej Standardy Ochrony dzieci i osób bezbronnych w Parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Niniejszy dokument jest owocem realizacji obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem. W niniejszym dokumencie pod uwagę zostały wzięte wytyczne prawa państwowego oraz kościelnego.

Zachęcamy do zapoznania się z Dokumentem, klikając w poniższy link:

justice, scales, law-2747368.jpg

Dokument został opublikowany w dniu 9 sierpnia 2024 roku, zawiera 49 stron, poniżej tekst „Wstępu”:

„W oparciu o inicjatywy i dyskusje międzynarodowe, raporty z badań na temat sytuacji dzieci w Polsce oraz coraz wyraźniejsze zaniepokojenie opinii publicznej postulat opracowania ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci przed przemocą w naszym kraju docierał do świadomości społecznej w latach 2016-2018 w kierunku opracowania i wdrożenia „Narodowej strategii walki z przemocą wobec dzieci”. We wnioskach różnych środowisk podkreślano, że potrzebne są działania oparte na wiedzy, empatii, dobrej diagnozie i skoordynowanym zarządzaniu. Uznawano, że obok zagrożeń, na jakie narażone są dzieci i przed którymi należy je chronić, należy skoncentrować uwagę na szukaniu takich form wspierania i ochrony dzieci oraz reagowania na przemoc, które nie tylko będą zabezpieczały je przed dalszą przemocą, lecz także stworzą warunki do świadomego ich udziału w budowaniu bezpiecznych środowisk, czyli wyrzeczenia się wszelkiej przemocy wobec słabszych. Strategia, jaka wyłaniała się z dyskusji, zmierzała do usystematyzowania działań na rzecz dzieci, rozproszonych w licznych aktach prawnych, w spójny program działań realizowanych wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci, gdzie się uczą, doskonalą swoje umiejętności artystyczne i sportowe, gdzie otrzymują pomoc w rozwoju duchowym i religijnym.

Aby ta strategia mogła się stać obowiązującym prawem w społeczeństwie, którego wrażliwość została stępiona podziałami uniemożliwiającymi wspólne i spójne działania, potrzeba było szoku spowodowanego śmiercią Kamilka z Częstochowy. Jego gehenna działa się pośród niezdolności otoczenia do rozpoznania krzywdzenia i do adekwatnego reagowania na nie. To jego śmierć przyspieszyła niemal jednomyślne przyjęcie jeszcze przed październikowymi wyborami do Sejmu rozwiązań zawartych w tzw. Ustawie Kamilka. Ta ustawa zrodzona z odruchu solidarności ponad wszystkimi podziałami została bezzwłocznie przyjęta przez Kościół. Odpowiedź pasterzy, osób duchownych i kompetentnych świeckich od wielu lat zaangażowanych w ochronę dzieci oraz osób bezbronnych przed przemocą sprawiła, że Kościół jako jedna z pierwszych instytucji postanowił przyjąć i wdrożyć w swoich placówkach standardy ochrony dzieci przed przemocą. To zaangażowanie nie jest przypadkowe. Przez nie Kościół realizuje misję powierzoną mu przez Pana, aby nie zginęło żadne z tych najmniejszych. W oparciu to tę ewangeliczną misję uznaje, że dobro dziecka jest najważniejsze. Ludzie Kościoła przyjmują nie tylko ustawową, lecz przede wszystkim moralną odpowiedzialność za ochronę i promowanie dobra wszystkich dzieci oraz zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym dzieci są szanowane i doceniane. Niedopuszczalne jest bowiem stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Wszyscy jesteśmy więc zobowiązani do uczenia się rozpoznawania tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia oraz bezzwłocznego podejmowania działań w przypadku podejrzeń lub ujawnienia okoliczności, które mogą wskazywać, że dziecku zagraża lub dzieje się krzywda. Kościół działa sprawnie i zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom skuteczną pomoc i wsparcie na jak najwcześniejszym etapie, przestrzegając praw dziecka wynikających z Konwencji o Prawach Dziecka. Powiedzenie: „Gdzie kończy się wiedza, zaczyna się przemoc” wyznacza cel standardów. Posiadając odpowiednią wiedzę i mając świadomość zagrożeń, Kościół może w odpowiedni sposób zapobiec krzywdzie i skutecznie ochronić przed nią dzieci oraz osoby bezbronne.

Delegaci Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej

  • Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej, Osób z niepełnosprawnością i bezradnych z kompetencjami odpowiedzialnego za prewencję 

diakon Sebastian Piątkowski
ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź,
e-mial:prewencja1@archidiecezja.lodz.pl
tel. +48 887 667 880

  • Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej, Osób z niepełnosprawnością i bezradnych
    pani Monika Seliga
    ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź
    e-mial: prewencja2@archidiecezja.lodz.pl
    tel. +48 42 66 48 732
  • Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, Osób z niepełnosprawnością i bezradnych 

ks. prał. Tadeusz Weber
ul. ks. I. Skorupki 1
90-458 Łódź,
tel. +48 42 66 48 725 lub +48 42 66 48 728
e-mial: ochronadzieci@archidiecezja.lodz.pl

  • Duszpasterz Osób skrzywdzonych i Ich rodzin

ks. dr Tomasz Liszewski
tel. kom. 887 788 125
e-mail: duszpasterz.ofiar@archidiecezja.lodz.pl

  • Pomoc prawna

ks. dr prał. Zbigniew Tracz
ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź
tel. +48 42 66 48 730 lub +48 42 66 48 728
email: kanclerz@archidiecezja.lodz.pl

  • Pomoc psychologiczna

pani Joanna Malinowska – psycholog, psychoterapeuta
pani Elżbieta Wróblewska – psycholog, psychoterapeuta

Ośrodek Pomocy Duchowej – Łódź
ul. Przyszkole 2 tel. +48 888 339 781, 691 399 455
e-mail: kontakt@pomocduchowa.org.pl, pomocduchowa150820@gmail.com

Centrum Psychoterapii CARDONER Fundacji Mocni w Duchu – Łódź
tel. 507 402 675
e-mail: terapeuta@odnowa.jezuici.pl

  • Pomoc duszpasterska

ks. dr Tomasz Liszewski
tel. kom. 887 788 125
e-mail: duszpasterz.ofiar@archidiecezja.lodz.pl

  • Kurator osób duchownych podejrzanych, oskarżonych, skazanych lub uniewinnionych za przestępstwo wykorzystania seksualnego nieletnich poniżej osiemnastego roku życia lub niepełnosprawnych 

ks. kan. Krzysztof Florczak
pl. 500-lecia 7, 95-030 Rzgów
tel. 042 214 10 04

  • Koordynator diecezjalny Fundacji Świętego Józefa

ks. dr Tomasz Liszewski
tel. kom. 887 788 125
e-mail: duszpasterz.ofiar@archidiecezja.lodz.pl