Tablica znajdująca się po prawej stronie od głównego wejścia katedry poświecona jest kapłanom diecezji łódzkiej prześladowanym przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej. Znajdują się tam imiona i nazwiska 128 kapłanów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i tych, którzy po jej zakończeniu wrócili z obozów do diecezji.

Sarkofag Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego – kapłana Diecezji Łódzkiej.

W dniu 1 sierpnia 2014 r. t.j. w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego licznie zgromadzeni kapłani i wierni w Archikatedrze Łódzkiej oddali hołd Słudze Bożemu ks. Tadeuszowi Burzyńskiemu, kapłanowi Archidiecezji, który zginął w pierwszej godzinie powstania.

We Mszy Św. pod przewodnictwem Metropolity łódzkiego ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego uczestniczyła rodzina ks. Tadeusza Burzyńskiego, biskupi i kapłani, w tym księża działający w komisji w procesie beatyfikacyjnym kapelana powstania warszawskiego oraz księża z komisji ekshumacyjnej z diecezji łowickiej, na terenie której znajduje się Chruślin – rodzinna miejscowość ks. Burzyńskiego. Obecne były poczty sztandarowe Wojska Polskiego, harcerzy i policji, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, IPN i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, władze miasta i województwa, parlamentarzyści oraz rzesza wiernych. Ta niezwykle wzruszająca uroczystość miała także wojskową oprawę. Przy trumnie z doczesnymi szczątkami ks. Tadeusza Burzyńskiego, na której leżała stuła, powstańcza opaska i Krzyż Walecznych, jakim został odznaczony pośmiertnie, stała wojskowa warta i obecni byli harcerze.


W wygłoszonym słowie do wiernych Metropolita Łódzki przybliżył wiernym postać ks. Burzyńskiego. Podkreślił, że uczy on nas kim jest Bóg, co znaczy człowiek, który ceni swój honor i jak ważna jest Ojczyzna. Był pierwszym kapelanem, który zginął w tym niezwykłym wybuchu miłości do Ojczyzny i pokazał, że nie ma rzeczy jakiej nie można by tej Ojczyźnie oddać.


Po Mszy Św. księża będący w wieku ks. Tadeusza Burzyńskiego – 30 lat – ponieśli trumnę z doczesnymi szczątkami kapłana i złożyli w sarkofagu pod tablicą upamiętniającą 153 kapłanów poległych w czasie wojny.